Uniwersytet Medyczny w Białymstoku uruchomił Mapę Potencjału Badawczego. To portal uczelni, na którym w jednym miejscu można znaleźć naukowców, ekspertów, ciekawe pomysły na komercjalizację czy sprzęt jakim dysponują poszczególne zakłady.
Mapa Potencjału badawczego ma być też pomocna naukowcom, mieszkańcom czy przedsiębiorcom zainteresowanych ofertą uczelni.
– Pomysł Mapy Potencjału Badawczego to jest bardzo nowoczesne narzędzie, którego zadaniem jest udostępnianie i rozszerzanie wiedzy na temat naszego potencjału jak największej grupie osób zainteresowanych. Bardzo często tak się składa, że niekiedy naukowcy z różnych uczelni szukają współpracy gdzieś na drugim końcu kraju. Nie zawsze jest to koniecznie. Po to pokazujemy to tutaj żeby jak najwięcej tych sił twórczych, tych naprawdę potrzebnych badań powstawało w naszym regionie – mówi prof. Marcin Moniuszko, prorektor ds. nauki Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Mapa Potencjału Badawczego to narzędzie, które pozwoli otworzyć się uniwersytetowi na współpracę z różnymi branżami.
– Ideą powstania tej mapy było również to żeby nie iść w ilość, ale w jakość. Chcieliśmy żeby każdy ekspert, który tam jest wpisany, każda usługa, która jest zaprezentowana, każda technologia czy centrum było rzeczywistą usługą, którą można wykonać. Każdy tak naprawdę zainteresowany tym co się dzieje na uniwersytecie będzie mógł to sprawdzić, zobaczyć, no i miejmy nadzieję znaleźć coś co go zainteresuje i w czym będziemy mogli mu pomóc – dodaje dr Andrzej Małkowski z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Mapa Potencjału Badawczego to jeden z pierwszych tego typu projektów w Polsce. (kj/mc)