Radio Akadera

Archiwum audycji

Nowy Rok z Radiem Akadera Olga Wyszkowska Andrzej Różanowski

Przywitamy nowy rok z Radiem Akadera.

Biblioteka. Lubię to. Krzysztof Sadowski

Wt: 11:15

Opowiadamy o bibliotekach: Politechniki Białostockiej, Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i Uniwersytetu w Białymstoku.

Myślicie, że skoro w bibliotece wszystko jest rzetelnie katalogowane i równiutko poukładane, to nie w tej metodzie szaleństwo? Jakie szaleństwo? Posłuchajcie naszej audycji, która, zacznijmy od tego, jest cotygodniowym nieregularnikiem.
 
Pojawiają się tu goście, z którymi mówimy o:
– nowoczesnych technologiach w służbie czytelnictwa
– uczymy poruszania się po przepastnych zasobach bibliotecznych
– ale też opowiadamy o ciekawych wydarzeniach
– konferencjach
– szkoleniach
– wystawach.
 
A czasem nawet opowiadamy o książkach!

Fala marzeń Hanna Porzuczek

Ndz 10:00 - 12:00

Akadera zaprasza najmłodszych słuchaczy 👧🧒 przed radioodbiorniki. 📻 Nowa audycja Fala marzeń w każdą niedzielę od 10.00.

Hulaj przez Podlaskie Michał Czarnecki Krzysztof Sadowski

Od 01 do 15 sierpnia 2023

Paweł „Hulajnoga” Kalinowski rusza w kolejną trasę! Będzie to nietypowa podróż, nie wzdłuż, nie w poprzek ale dookoła województwa podlaskiego. Do pokonania jest blisko 1200 km (15 dni, 15 etapów). To wyprawa w stylu SLOW, nic nas nie goni, mamy czas zatrzymać się w ciekawych miejscach i zrobić zdjęcia. Mamy czas porozmawiać ze wspaniałymi ludźmi – mieszkańcami Podlasia. Podróż Pawła, którą będzie można śledzić na 87,7 FM to inspiracja i zachęta do zwiedzania naszego regionu. To również sposób na pokazanie tradycyjnej podlaskiej gościnności oraz tego jak zmieniło i rozwinęło się nasze województwo.

AUDYCJĘ NAKRĘCAJĄ:

Atrium Biała

East Rent

Audycja powstaje we współpracy z Urzędem Marszałkowskim
Województwa Podlaskiego

Kino Oddycha Paula Antipow

Pt: 16.00 - 18:00

Ulubiona audycja Leonarda DiCaprio. 

To piątkowe popołudnie zamknięte w klatce nieoczywistych dźwięków, w ujęciach niepopularnych opinii na temat kinematografii, raz po raz operujące klapsem niespodziewanych, psychologicznych point i socjologicznych obserwacji. Nigdzie w eterze nie znajdziecie niczego podobnego.

To muzyka filmowa dla koneserów, niekoniecznie kina. Dla tych, którzy lubią po 16:00 w piątek, założyć słuchawki i pozwolić sobie na eskapizm, bez dubli, bez nieprzewidzianych zwrotów akcji, bez list dialogowych.

To audycja-seans. Wstęp wolny. Zajmijcie miejsca w Waszych fotelach. Dajcie się kołysać, by wreszcie ponieść magii kina na 87,7 FM.

 

Zaprasza Paula Antipow

Piątek 16:00-18:00

 

PS

Możecie liczyć także na zaproszenia do kina, na premiery i pokazy specjalne. Paula recenzuje dla Was nowości, opowiada o sytuacji w polskim box-officie, często zaprasza na nowości, równie często poleca filmy dostępne na platformach streamingowych i wraca do klasyki kina. Ponieważ często dzwonicie, żeby dopytać o tytuł filmu/serialu, o którym mówi albo o tytuł piosenki, zostawiamy Wam tu numer do radia 85 746 9999 🙂

Kobieta i historia Ewelina Andrzejewska

Pon: 10:15 i Czw: 10:15
Historia jest kobietą, którą musisz poznać.
To niezwykła historia kobiet, które swoją postawą i aktywnością wpływały na bieg dziejów, zmieniały życie polityczno – społeczne w Polsce, ale także kreowały swoje najbliższe otoczenie. Walczyły słowem i czynem, zarówno o ojczyznę, o drugiego człowieka, jak i o własną pozycję w kraju.
Audycja „Kobiety i historia” przybliża osiągnięcia polskich kobiet, które nierzadko były prekursorkami w edukacji, nauce, medycynie, prawie, polityce, czy pisarstwie, a mimo to, nie zapisały się w pamięci zbiorowej. Ich historie osadzone w kontekście XIX i XX – wiecznych realiów pokazują, jak długą drogę (choć jest to tylko fragment) musiały pokonać kobiety, aby dotrzeć do miejscu, w którym znajdują się obecnie.

„Program dofinansowany w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego po nazwą Dialog w latach 2019-2021”

Konrad wrzuca do koszyczka Konrad Sikora

Okołoświąteczna  selekcja muzyczna Konrada. Sprawdźcie jak smakuje z nim Wielkanoc.

Kręci się Małgorzata Turecka

Cz: 10:15

Małgorzata Turecka opowiada o studenckich kołach naukowych Politechniki Białostockiej.

Na największej uczelni technicznej w regionie działa niemal 60 kół naukowych, w których studenci mogą poszerzać swoją wiedzę i rozwijać zainteresowania.

O tym, co dokładnie robią i dlaczego sprawia im to taką wielką frajdę, usłyszycie w każdy czwartek o 10:15.

Lasonurkowanie Katarzyna Simonienko

czw. 10.15, sob.15,15

To cykl gawęd o przyrodzie, psychice i zdrowiu. W jego ramach zwiedzamy krajobrazy zewnętrzne i wewnętrzne, podróżujemy przez las od korzeni, przez sekrety ściółki, runa, mchów i paproci, wspinamy się po pniach, przeszukujemy konary, by w końcu z lotu ptaka spojrzeć na całość i poszerzać horyzonty!

Prowadzi nas przewodniczka kąpieli leśnych – dr psychiatra – Katarzyna Simonienko.

Audycję dofinansowano ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Program Społeczna Odpowiedzialność Nauki – Popularyzacja nauki i promocja sportu.

Projekt ,,Nauka dobrze ro(c)kuje”.

Magazyn akademicki Ewelina Andrzejewska

Pt: 10:15

Opowiadamy o wszystkim, co najważniejsze w akademickim życiu Białegostoku.

Naturalne rozmowy o sztucznej inteligencji Petros Psyllos Magdalena Juchnowicz

Śr: 13:15 - 13:55

Nowe pomysły, które zmieniają świat.

Wpływ sztucznej inteligencji na nasze życie i na nasz umysł.

Eksplorowanie technologii informatycznych.

Wirtualna rzeczywistość.

Możliwości łączenia mózgu ludzkiego z komputerem.

Komputerowa sztuka, prawo i medycyna.

To wszystko w audycji Akadery pt.: „Naturalne rozmowy o sztucznej inteligencji”.

Zapraszają: Petros Psyllos i Magdalena Juchnowicz.

 

Audycja została dofinansowana ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki z programu: Społeczna Odpowiedzialność Nauki – Popularyzacja nauki i promocja sportu. Projekt ,,Nauka dobrze ro(c)kuje”.

Niecodzienna niedziela Eligiusz Buczyński

Nd: 10:00 – 12:00
Eligiusz Buczyński w niedziele od godziny 10 do 12 zabiera nas w świat pełen muzyki niebanalnej, z energią mieszającą indie rocka z alt popem, jazzem, domieszką funky, często na bazie grunge’owego wywaru.
Aktualności ze świata literatury, regionalne wątki, nie tylko kulturalne, z autorskim komentarzem.

Niezwykłe Podlaskie Magdalena Juchnowicz

Wt: 20:10 Powtórka Nd: 14:10

Często planujemy wyprawy na drugi koniec Polski i zapominamy o tym, że Podlaskie to wspaniałe miejsce na odpoczynek dla wszystkich zmęczonych miejskim zgiełkiem i szybkim tempem życia. Dzika przyroda,  wielokulturowe oblicze, ciekawi ludzie, doskonała kuchnia regionalna.  Wybierzcie się w podróż razem z Magdaleną Juchnowicz – premiera audycji w każdy wtorek tuż po godzinie 20:00, powtórki w niedziele o 14:00.

Partnerami audycji są: Centrum Handlowe Arium Biała, Wypożyczalnia samochodów East Rent, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

Odkryj podlaskie zabytki Ewelina Andrzejewska

Wt: 11:15
Czy wiecie, że w Białymstoku znajduje się niejeden pałac? Że większość podlaskich zabytków została zrewitalizowana przez tego samego człowieka?…
Więcej takich historii będziecie mogli usłyszeć w każdy wtorek o 11.15 w audycji „Odkryj podlaskie zabytki”.
„Odkryj podlaskie zabytki” – to cykl programów, w których wraz z wojewódzką konserwator zabytków prof. Małgorzatą Dajnowicz będziemy przybliżać tajemnice, historie, ciekawostki związane z regionalnymi zabytkami. Oprowadzimy Was, po tych mniej znanych obiektach, wydobędziemy z nich opowieści.
Pokażemy Wam, że zabytkiem jest nie tylko zamek, pałac, czy pięknie zdobiona świątynia, ale także dom, droga, neon, leśniczówka, czy budynek teatru, które również są warte odkrycia.

Partnrem audycji jest Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

Audycja powstaje we współpracy z Podlaskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Białymstoku.

Opowiem Ci historię Paula Antipow

Wt: 17:10

Historię mieszkańca Białegostoku, który spieszył się do zakładu pracy na drugą zmianę, gdy do miasta wjeżdżał Piłsudski. Historię młodej mieszczki, która już przed pierwszą wojną, miała w domu elektryczność. Serca złamanego linią torów, po których jechały pociągi wywożące stąd ludzi na Sybir. Wybitnego chłopca, który sam wymyślił zupełnie nowy język. To będą historie, które dziś tworzą tło wielkich wydarzeń, ale dla których wtedy, te wielkie wydarzenia były jedynie tłem.

Zapraszam w każdy wtorek o 17:10, Paula Antipow.

Piękna i BestJa Paula Antipow Konrad Sikora

Cz: 17:00–18:00

Paula i Konrad grają swoje piosenki.

Podlaskie na weekend Julitta Grzywa

„Podlaskie na weekend” – to audycja, w której chcemy zachęcamy słuchaczy do aktywnego spędzania czasu i odkrywania najpiękniejszych zakątów woj. podlaskiego. 
Proponujemy 8 wypraw dopasowanych zarówno do spokojnego i jak i aktywnego wypoczynku. Opowiadamy o miejscach, które trzeba koniecznie zobaczyć i ich historii. Doradzimy gdzie można odpocząć, posilić się i ugasić pragnienie.

Zaprasza Julitta Grzywa

Audycja powstała dzięki wsparciu:

Pogo z Pogorzelskim Jędrzej Pogorzelski

Jędrzej ostro Wam pogrywa.

Pol-Apokalipsa Magdalena Juchnowicz

Wt: 20:00 – 21:00

Polskie piosenki tak dobre, że koniec świata.

Najciekawsze nowości reprezentujące bardzo różne gatunki.

Psychodera Paula Antipow

Wt: 16:15 - 16:50

Południk Olga Wyszkowska

czw., pt. 14.00 - 18.00

Południową porą Olga Wyszkowska gra dla Was tak ciepło i słodko jak nikt inny.

Opowiada też o tym, co dzieje się w mieście i okolicach.

Rowerem przez Podlaskie Krzysztof Sadowski

Piątki 10:15

Każdy z nas jeździł kiedyś na rowerze, jeśli wierzyć amerykańskim naukowcom – tego się nie zapomina. Czas najwyższy zamienić samochód na rower i znowu poczuć na twarzy słońce i wiatr. Poczuć przyjemności z jazdy rowerem i radość z odkrywania nowych miejsc oraz obserwowania jak zmienił się nasz region przez ostatnie lata. Zabierzcie ze sobą rodzinę, zaproście znajomych i RUSZAJCIE trasami proponowanymi przez  Radio Akadera!

Krzysztof Sadowski i Wojciech Przeklasa autor fanpage’a i bloga „Rowerem po Podlasiu” przedstawią swoje ulubione miejsca i trasy rowerowe odpowiednie dla każdego rowerzysty.

Sponsorem audycji jest CentrumRowerowe.pl – Internetowy sklep rowerowy

Audycja powstaje we współpracy z Urzędem Marszałkowskim
Woj. Podlaskiego.

Rowerem przez Podlaskie Krzysztof Sadowski

Pon: 11:15

Każdy z nas jeździł kiedyś na rowerze. Mieliśmy swoich bohaterów R. Szurkowskiego, Cz. Lange, J. Halupczoka czy D. Baranowskiego. Teraz kibicujemy R. Majce, M. Kwiatkowskiemu czy K. Niewiadomej… Zamieniliśmy rowery na wypasione samochody i zapuściliśmy brzuchy.

Czas to zmienić i znowu poczuć na twarzy słońce i wiatr. Poczuć przyjemności z jazdy rowerem i radość z odkrywania nowych miejsc oraz obserwowania jak zmienił się nasz region przez ostatnie lata. Weźcie rodzinę, zaproście znajomych i RUSZAJCIE!

Krzysztof Sadowski i jego goście przedstawią swoje ulubione miejsca i trasy rowerowe odpowiednie dla każdego rowerzysty.

Audycja powstaje we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Woj. Podlaskiego.

Sponsorem audycji są sklepy rowerowe PELETON.

Rusz się Krzysztof Sadowski

Pt: 13:10

W programie zachęcamy do aktywności fizycznej. Może być nią przebieżka do sklepu, jazda rowerem do pracy, czy turystyczna wyprawa do lasu… Albo uczestnictwo w jednej z wielu imprez, o których mówimy. Przekonacie się o tym włączając radio w piątki tuż po 13-tej. Proponuje Krzysztof Sadowski.

Sponsorem audycji są Sklepy rowerowe PELETON i WAKESTOK Pierwszy Wakepark na Podlasiu.

       Wakestok – Pierwszy Wakepark na Podlasiu

 

Sobota wysokogatunkowa Konrad Sikora

Sb: 9:00–13:00

To jest sobota, na jaką czekaliśmy, na jaką zasłużyliśmy i, o jakiej nawet nie marzyliśmy.

Gwarancja wyłącznie hitów. Tu nie ma miejsca na odkrywanie, nie ma tu momentu zastanowienia, nie ma piosenek, których nie znacie i nie ma takich, których nie kochacie. To jest właśnie taka sobota – sobota wysokogatunkowa. To najlepszy wybór, jeśli lubicie mieć pewność, że wszystko, co zagramy, będzie miało status hitu, evergreenu, klasyka rocka! Rocka i każdego innego gatunku, bo jak wiecie, Akadera gra wszystkie Wasze ulubione gatunki.

W sobotę z każdego gatunku, tylko utwory najwyższej próby!

 

Sport akademicki Małgorzata Turecka

Cz: 11:15–11:45

Sport akademicki to audycja przybliżająca sportowy świat Politechniki Białostockiej. Mówimy o tym, co można trenować na największej uczelni technicznej w woj. podlaskim, jakie sportowe sukcesy mają na koncie studenci tej uczelni i jakie są profity z bycia „azetesiakiem”.

Strefa wolnych myśli Magdalena Juchnowicz

Pn: 14:00 – 18:00, wt,: 18:00 - 22:00, Śr: 10:00 - 14:00

„Strefa Wolnych Myśli” kocha polską muzykę. A wolnymi myślami dzielą się nietuzinkowi goście.

facebook

Studenckie priorytety Michał Czarnecki

Cz: 9:10

Michał Czarnecki z wrodzonej ciekawości poznaje świat i dzieli się swoimi spostrzeżeniami, nierzadko snując teorie. Studenckie Priorytety to felietony oraz rozmowy o sprawach ludzi młodych. Nie tylko studentów, bo przecież pierwiastek nieufności lub sceptycyzmu jest wskazany w każdym towarzystwie. 🙂

Bywa, że Michał podejmuje tematy teoretycznie trudne i po kilku chwilach trudności nie ma… ale też w sprawach oczywistych potrafi znaleźć kilka supełków.

Studenckie Priorytety to czasem delikatne wyhamowanie przed weekendem, a innym razem solidne pociągnięcie hamulca bezpieczeństwa. To tematy z pogranicza nauki, technologii, środowiska i (z niemałą przyjemnością) żywienia.

Sprawy poważne z przymrużeniem oka na 87,7 FM w każdy czwartek po 9:10.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki. Program Społeczna Odpowiedzialność Nauki – Popularyzacja nauki i promocja sportu. Projekt ,,Nauka dobrze ro(c)kuje”.

Studium Języków Zaskakująco Obcych Julitta Grzywa

Pn.: 9.15. Powtrka: 15.15

W Studium Języków Zaskakująco Obcych zadajemy zaskakujące pytania dotyczące języka i dochodzimy do zaskakujących odpowiedzi. Jak poprawnie wymówić wyraz ulitimate? Czy ceny mogą pikować w dół? Dlaczego Szwedzi tak dobrze znają angielski? Dołącz na kwadrans do rodzimego użytkownika języka polskiego (dr M. Citko – Uniwersytet w Białymstoku) oraz rodzimej użytkowniczki języka angielskiego (Meghan Ludke – Studium Języków Obcych PB) i dowiedź się czegoś zaskakującego o języku (tym z mięśni i tym z myśli, tym z dźwięków i tym z liter, tym z Polski i tym z Ameryki), a przy okazji szlifuj swój angielski (Meghan, póki co, nie mówi po polsku).

Studium języków... zaskakująco... obcych Julitta Grzywa

Pn. 9.15, powtórka 15.15

W Studium Języków Zaskakująco Obcych zadajemy zaskakujące pytania dotyczące języka i dochodzimy do zaskakujących odpowiedzi. Jak poprawnie wymówić wyraz ulitimate? Czy ceny mogą pikować w dół? Dlaczego Szwedzi tak dobrze znają angielski? Dołącz na kwadrans do rodzimego użytkownika języka polskiego (dr M. Citko – Uniwersytet w Białymstoku) oraz rodzimej użytkowniczki języka angielskiego (Meghan Ludke – Studium Języków Obcych PB) i dowiedź się czegoś zaskakującego o języku (tym z mięśni i tym z myśli, tym z dźwięków i tym z liter, tym z Polski i tym z Ameryki), a przy okazji szlifuj swój angielski (Meghan, póki co, nie mówi po polsku).

Tanie podróżowanie Magdalena Juchnowicz

Wt: 20:00 – 21:00

Podróże małe i duże.
Odległe dzikie krainy i tajemnicze zakątki Podlasia. Poznajcie je! A podróżnicze marzenia zamieńcie w cele. Podpowiadamy, jak to zrobić. Inspirujemy, motywujemy i odkrywamy nieznane. Wyruszysz z nami?

 

facebook

Wiadomości Radia Akadera Hanna Kość Julia Łata

Pn-Pt: 7:30, 8:30, 9:30, 13:30, 14:30, 15:30, 16:30

Najważniejsze doniesienia z miasta i regionu. Zapowiedzi kulturalne. Wiadomości akademickie z życia uczelni. Włącz radio, by usłyszeć, co się dzieje wokół Ciebie. Nasze serwisy lokalne są o 7.30, 8.30, 9.30, 13.30, 14.30, 15.30 i 16.30. O g. 9.30 i  13.30 usłyszysz wiadomości akademickie.

Zebrane wiadomości znajdziesz też tutaj – https://akadera.bialystok.pl/wiadomosci/

Wieczór z Akaderą Szymon EsDwa Kubas

sr. 18-22

Zapnij pasy Jerzy Krupicki

Śr: 11:15 - 11:55

Jerzy Krupicki przesiada się z samochodu do studia i kieruje nową audycją. Pościgi, zwroty akcji… tego nie będzie. W każdym odcinku będzie za to garść informacji motoryzacyjnych. Zapnijcie pasy.

× W ramach naszego serwisu www stosujemy pliki cookies zapisywane na urządzeniu użytkownika w celu dostosowania zachowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkownika oraz w celach statystycznych.
Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności
Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję Politykę prywatności i wykorzystania plików cookies w serwisie.