Do Białegostoku ukraińskich uchodźców pracownicy Fundacji Dialog przywieźli z Dorohuska.
– Rozmieściliśmy ich w mieszkaniach wspieranych i w mieszkaniach, które udostępnili białostoczanie – mówi Michał Gaweł z Fundacji Dialog. – Jesteśmy przygotowani na 70 osób uchodźców, do dyspozycji na terenie Białegostoku mamy 26 mieszkań, zaś w naszej noclegowni możemy stworzyć 50 miejsc. Natomiast w magazynie przy ul. Węglowej zgromadziliśmy 50 nowych łóżek z materacami. Jeśli więc będzie taka potrzeba, będziemy doposażać mieszkania zgłoszone przez mieszkańców.
Cały czas Fundacja pozostaje w gotowości, w każdej chwili, po otrzymaniu sygnałów od współpracowników, trzy busy mogą jechać na granicę po kolejnych uchodźców.
Teraz na granicy są przepuszczane rodziny wielodzietne; tzn. mężczyźni też, jeśli mają pod opieką 3 dzieci.
Wśród ukraińskich uchodźców, która dotarła w sobotę do Białegostoku jest 5-osobowa rodzina spod Łucka. To Swietłana, Wiktor, Irena (11 lat), Nina (6 lat) i Nazar (4 lata).
Ze łzami w oczach opowiadają o ciężkiej i długiej 33-godzinnej drodze. Przyjechali tu, by szukać schronienia dla dzieci. Tam, na Ukrainie pozostała rodzina.
Granicę ukraińsko-polską przekraczają głównie matki z dziećmi. I jak przyznają pracownicy Fundacji, niejednokrotnie osoby te są w ciężkim stanie psychicznym, potrzebują wsparcia. Dlatego poszukiwani są chętni do wolontariatu specjalistycznego, np.psycholodzy. Fundacja czeka więc na chętnych wolontariuszy – psychologów z językiem rosyjskim czy ukraińskim.
– Jednocześnie szykujemy się na te potrzeby, które zaraz się pojawią – to opieka dla dzieci, zapewnienie edukacji, miejsca w szkołach, pomoc prawna przyjeżdżającym, czy uruchomienie kursów języka polskiego – wylicza Marcin Kruhlej z Fundacji Dialog. I dodaje: – Czekamy na wolontariuszy, na osoby, które by chciały się zaangażować w pomoc i działalność.
Natomiast już trwa zbiórka na utworzenie domu pomocy dla uchodźców, tu na ścianie wschodniej, w Podlaskiem.
– Więcej dziś baz noclegowych niż uchodźców, ale ta proporcja z czasem będzie się odwracać. Tak ważne jest więc utworzenie domu pomocy dla uchodźców. Ruszyliśmy ze zbiórką pieniędzy. Wpłacać można na portalu zrzutka pl, na Facebooku oraz na konto Fundacji – wskazuje Olga Marszałek z Fundacji Dialog.
Kateryna Hatsko z Fundacja Polza dodaje, iż trwają prace nad uruchomieniem zielonego korytarza, by pomoc humanitarna mogła dotrzeć do miast, które potrzebują wsparcia.
A jeśli chcesz pomóc: skontaktuj się z Fundacją Dialog: całodobowy telefon: 85 742 40 90, mail: ukraina@fundacjadialog.pl.
Cały czas też są zbierane dary w Centrum Aktywności Społecznej przy ul. Św. Rocha, a lista potrzebnych rzeczy jest na bieżąco aktualizowana. (at)
Tu przeczytaj też:
Białystok. Trwa zbiórka dla Ukrainy. Dary należy przynosić do miejskich szkół