– Pasieka miejska, barć, zielone przystanki, które sukcesywnie pojawiają się w naszym mieście, tematy związane z rewitalizacją Stawów Marczukowskich, czy też stawu przy ul. Mickiewicza, kwestie związane z parkiem kieszonkowym, bioróżnorodność i szereg innych rzeczy, które uznano, że my, jako miasto Białystok wprowadzamy w najciekawszy sposób i warto nas za to taką właśnie statuetką wyróżnić – mówi Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku.
Miasto Białystok otrzymało także wyróżnienie Polskiej Izby Ekologii za rewitalizację stawu przy ul. Mickiewicza wraz z otoczeniem, poprawę jakości wody w tym miejscu, a także zwiększenie bezpieczeństwa hydrologicznego i działania proekologiczne, takie jak budowa w okolicy stawu budki dla nietoperzy.
– Oceniono innowacyjność tego projektu, ukłon w stronę przyrody, w kierunku tych zasobów, które mamy – mówi Andrzej Karolski, dyrektor Departamentu Gospodarki Komunalnej w urzędzie miejskim. – Tak naprawdę w centrum miasta mamy unikatowe miejsce o wielkich walorach przyrodniczych, mamy wieżę dla nietoperzy. Miejsce to spotkało się z wielkim uznaniem mieszkańców. Wcześniej było nieciekawe, teraz jest odwiedzane chętnie również przez młodzież, szkoła pobliska organizuje tu lekcje wf-u – dodaje Karolski.
Białostocki magistrat w najbliższym czasie planuje dużo ciekawych proekologicznych projektów. Powstaną kolejne parki kieszonkowe, czy pierwszy w Białymstoku ogród deszczowy. Miasto przymierza się także do dużego przetargu na białostockie łąki kwietne. (mt)