
Jak połączyć mechanikę, elektronikę, informatykę i automatykę w jedną interdyscyplinarną dziedzinę? Odpowiedzią jest mechatronika – dynamicznie rozwijająca się branża inżynierska, której tajniki przybliżyła dr inż. Justyna Tołstoj-Sienkiewicz, adiunkt w Katedrze Układów Dynamicznych Politechniki Białostockiej, w najnowszej audycji Dobry Kierunek.
Posłuchaj audycji Dobry kierunek: Mechatronika – studia magisterskie.
Mechatronika – gdzie teoria spotyka się z praktyką
Mechatronika to kierunek studiów, który łączy różne dziedziny inżynierii, pozwalając na projektowanie i obsługę nowoczesnych systemów technologicznych. Jak tłumaczyła dr inż. Justyna Tołstoj-Sienkiewicz, studenci uczą się projektować i programować roboty, inteligentne maszyny oraz nowoczesne układy sterowania.
Przykłady zastosowania? Roboty mobilne, systemy inteligentnych domów, autonomiczne pojazdy czy nawet rozwiązania stosowane w przemyśle medycznym. Mechatronika rewolucjonizuje codzienne życie, a inżynierowie z tej dziedziny są coraz bardziej poszukiwani na rynku pracy.
Studia magisterskie – specjalizacja i praktyczne kompetencje
W Politechnice Białostockiej trwa rekrutacja na studia magisterskie na tym kierunku. Studia drugiego stopnia trwają 1,5 roku i pozwalają na wybór jednej z dwóch specjalizacji:
🔹 Inteligentne systemy produkcyjne – skupione na automatyzacji i robotyzacji przemysłu.
🔹 Systemy komputerowe w mechatronice – rozwój w zakresie projektowania i sterowania nowoczesnymi urządzeniami.
Studenci zdobywają praktyczne umiejętności w nowoczesnych laboratoriach, gdzie mogą pracować z robotami przemysłowymi, programować systemy automatyki czy testować własne innowacyjne rozwiązania.
Praca i rozwój – czy warto studiować mechatronikę?
Jak podkreśliła dr inż. Tołstoj-Sienkiewicz, polskie firmy dostrzegają potencjał mechatroniki i chętnie zatrudniają absolwentów tego kierunku. Inżynierowie mechatronicy znajdują zatrudnienie jako projektanci systemów, technolodzy, specjaliści ds. automatyzacji i programiści układów sterowania w różnych branżach – od motoryzacji po zaawansowane technologie produkcyjne. (AJ)
Czytaj także:
Dobry kierunek. Mechanika i budowa maszyn. Trwa nabór na studia magisterskie
Dobry kierunek. Informatyka. Trwa nabór na studia drugiego stopnia