Mural przedstawiający Alfonsa karnego ratujący dzieła sztuki podczas Powstania Warszawskiego, jaki stworzył Tomasz Smieszkoł to jedna z propozycji upamiętnienia 80. rocznicy Powstania Warszawskiego, jaką proponuje Muzeum Podlaskie.
Mural przy Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego, fot. Jerzy Doroszkiewicz
– Mural ma być taką trwałą wartością po otwarciu wystawy, takim działaniem, które zostanie tutaj w przestrzeni muzealnej, w ogrodzie muzeum, ma upamiętniać tę wystawę i o niej przypominać. Mural jest zaprojektowały w duchu Alfonsa Karnego. On był bardzo dowcipnym człowiekiem, z dużym poczuciem humoru. W związku z tym cały projekt muralu powstał na bazie karykatury Alfonsa Karnego. Przedstawiam Alfonsa Karnego, który ratuje dzieła sztuki, wynosi je z płonącej Warszawy, niesie rzeźba Solskiego i jeszcze obraz. Brał udział w akcji pruszkowskiej ratowania dzieł sztuki i to jest też odniesienia do tych właśnie wydarzeń – mówi dr Krystyna Stawecka, zastępca dyrektora ds. merytorycznych Muzeum Alfonsa Karnego.
Mural już można oglądać na dziedzińcu Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego przy ul. Świętojańskiej 13 w Białymstoku. Muzeum zorganizowało także warsztaty plastyczne dla dzieci pod hasłem 'Jola i Dzidek. Dzieci ‘44”. Młodzi artyści poznali historię rodzeństwa walczącego w Powstaniu Warszawskim i próbowali namalować ich portrety, ale też upamiętnić siebie. Ich prace staną się integralną częścią instalacji 'Dzień wczorajszy, dzień dzisiejszy”, jaką na 1 sierpnia przygotowuje Paweł Matyszewski.
– Będzie to taka ciekawa rachityczna konstrukcja zbudowana z drewna, w której te prace będą wkomponowane. W tę pracę będzie można wchodzić, będzie można przez nią przechodzić, oglądać z każdej strony. Będzie ażurowa, dosyć znacznych wymiarów i w zasadzie będzie taka, że można się będzie w nią zatopić i trochę odbierać ją poprzez własną wrażliwość. Zależało mi na współpracy z dziećmi, żeby to była nasza wspólna praca. Są to ich autoportrety, będą też portrety dzieci z Powstania Warszawskiego, więc jak najbardziej tworzymy to razem. Ta aranżacja to jest troszkę takie, jakby echo tego, co było tego, co może być. Też w tekście będzie jakby opisane, że jest to swego rodzaju taki pomost pomiędzy przeszłością i przyszłością, ale też do takiej własnej interpretacji i takiego przeżywania – mówi Paweł Matyszewski.
Dyrektor Muzeum Podlaskiego dr Waldemar Wilczewski podkreśla, że Powstanie Warszawskie jest wydarzeniem niezmiernie ważnym nie tylko dla samej Warszawy, ale dla całej Polski.
– To bitwa o Polskę, a tu w Białymstoku mamy możliwość zaprezentowania niezwykłej wystawy. Są to prace Alfonsa Karnego, a więc patrona jednego z oddziałów muzeum białostockiego, Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego. Tutaj przy ulicy Świętojańskiej 13 w Białymstoku i właśnie w oparciu o zbiory Muzeum Podlaskiego. Wystawa to takie połączenie postaci Alfonsa Karnego i jego działalności. W czasie Powstania Warszawskiego on znał osoby zaangażowane w życie kulturalne, przedwojennej i wojennej stolicy. Brał udział też w akcji ratowania dzieł sztuki z płonącej Warszawy. Stąd właśnie takie nawiązanie do jego postaci i specjalnego właśnie z osiemdziesiątą rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego otwarcie wystawy o siedemnastej w godzinie „W” 1 sierpnia.
1 sierpnia utwór 'Wspólna 67” w Muzeum Rzeźby przedstawi znany z anteny Radia Akadera Michał Cira Ciruk. (JD)
Czytaj także:
Artyści z Politechniki Białostockiej w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku
Prace artystów Instytutu Sztuki Wydziału Architektury PB w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego