
W puszczach województwa podlaskiego zakończyło się coroczne liczenie żubrów. Szczegółowe dane będą znane pod koniec lutego, ale już teraz wiadomo, że wzrosła populacja króla puszczy.
W Polsce funkcjonuje osiem wolnych populacji żubra. Pięć z nich występuje na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. Na koniec 2023 r. w Polce wolnożyjących żubrów było 2820. Okres zimowy to najlepszy moment na inwentaryzację tych zwierząt, ponieważ żubry zbierają się wtedy w większe grupy w swoich zimowych ostojach. Leśnicy liczą poszczególne osobniki i zapisują w kategoriach wiekowo-płciowych.
– Jeżeli chodzi o inwentaryzację żubrów w stadach wolnych Puszczy Białowieskiej i Knyszyńskiej, ze względu na potwierdzone przemieszczenie się osobników pomiędzy tymi puszczami, prowadziliśmy tą inwentaryzację w tym samym terminie 4 i 5 lutego w porozumieniu z Białowieskim Parkiem Narodowym – mówi Ewelina Szklarzewska, rzecznika prasowa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. – Wyniki inwentaryzacji z Puszczy Knyszyńskiej, Boreckiej, Augustowskiej i Rominckiej pokazują, że liczebność żubrów względem roku 2023 wzrosła.
Nie ma jeszcze danych z liczenia żubrów z Puszczy Białowieskiej. Komplet wyników inwentaryzacji powinien być dostępny pod koniec przyszłego tygodnia. (hk)
Czytaj także: Co naprawdę jedzą ptaki? Posłuchaj rozmowy z ornitologiem jak mądrze dokarmiać ptaki