Czy największe liczby pierwsze to tylko matematyczna ciekawostka, czy może mają kluczowe znaczenie dla współczesnego świata? W audycji z cyklu „O matematyce i matematykach” profesor Czesław Bagiński odkrywa przed słuchaczami fascynujące tajemnice liczb pierwszych, ich historii oraz roli, jaką odgrywają w technologii i codziennym życiu.
Odcinek zatytułowany „Liczba najpierwsza” zaczyna się od informacji o najnowszym odkryciu – liczbie pierwszej większej od wszystkich dotychczas znanych. Profesor Bagiński w przystępny sposób tłumaczy, czym są liczby pierwsze i dlaczego ich badanie nie traci na aktualności. – Nie istnieją wzory, które pozwalają generować liczby pierwsze o dowolnie dużej wielkości. Ich odkrywanie to wyzwanie dla komputerów i algorytmów, ale i sposób na rozwijanie nowych technologii szyfrowania – podkreśla.
Posłuchaj o „Liczbie najpierwszej” w audycji z cyklu „O matematyce i matematykach”.
Audycja wprowadza także w fascynujący świat liczb pierwszych Mersenne’a, które są szczególną kategorią liczb odkrytych na nowo w czasach nowożytnych przez Marine’a Mersenne’a. Jak wyjaśnia profesor Bagiński, badania nad tymi liczbami nie tylko mają znaczenie teoretyczne, ale również praktyczne – wspierają rozwój systemów szyfrowania danych, takich jak zabezpieczenia bankowe, kryptowaluty czy systemy obronności.
Nie zabrakło też rysu historycznego – profesor Bagiński przybliża sylwetkę Marine’a Mersenne’a, zakonnika i naukowca, który w XVII wieku zbudował swoiste centrum naukowe w swojej celi klasztornej. – Mersenne nie tylko odkrywał, ale też łączył ludzi nauki. Dzięki jego korespondencji współpracowali Galileusz, Kartezjusz czy Fermat – opowiada profesor. (AJ)
Czytaj także:
O matematyce i matematykach: Abeci. O systemie binarnym opowiada dr hab. Czesław Bagiński