Od 1 pażdziernika działa całodobowy oddział w ramach Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży. Ośrodek jest przygotowany na 39 łóżek, natomiast zakontraktowanych z NFZ jest 28 łóżek. Potrzeby są bardzo duże, średnio na wszystkich łóżkach hospitalizujemy obecnie 35-38 osób. Dzieci w wieku od 12 do 15 roku życia i młodzież 15-18 lat, najczęściej trafiają do nas po próbach samobójczych – mówi Anna Wasilewska, dyrektor Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.
Centrum poszukuje nie tylko lekarzy, ale też psychologów i psychoterapeutów. – Od 1 grudnia mamy uruchomione miejsca rezydenckie. Jeżeli zgłoszą się rezydenci, którzy będą mieli chociaż trochę stażu, to być może uda się nam zakontraktować kolejne łóżka i zwiększyć liczbę personelu – dodaje dyrektor Wasilewska.
Personel Centrum ma pod swoją opieką więcej pacjentów niż powinno być. – Ale w sytuacji, gdy mamy dzieci po próbie samobójczej, musimy udzielić pomocy. Nie możemy zrobić odmowy, ani też umówić terminu za miesiąc, bo może być za późno – podkreśla Anna Wasilewska.
Dziennie na oddział trafia 2-3 pacjentów. Czas hospitalizacji trwa około miesiąca. Centrum Psychiatrii Dzieci, Młodzieży i Dorosłych mieści się przy ul. Wołodyjowskiego. (at)
Otwarto Centrum Psychiatrii Dzieci, Młodzieży i Dorosłych w Białymstoku [ZDJĘCIA]
O sytuacji w Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży i Dorosłych w Białymstoku mówi Anna Wasilewska, dyrektor Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku: