
Trzy miesiące po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Białystok dołączył do odrodzonej Rzeczypospolitej. W środę (19.02), w 106. rocznicę opuszczenia miasta przez armię niemiecką, upamiętniono tamte historyczne wydarzenia. Uroczysty apel odbył się przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego.
W 1919 roku w wyniku tzw. umowy białostockiej ustalono 19 lutego na ostatni dzień, w którym niemieccy żołnierze opuścili Białystok.
– Na naszym terenie wtedy stacjonowała zwycięska armia niemiecka, tak zwany Ober-Ost, bo armia niemiecka przegrała na zachodzie, ale tu na wschodzie oni wygrali – mówi Robert Sadowski, dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku. – Tu było ponad 500 tyś. ludzi, którzy wygrali, którzy zajmowali tereny od Litwy poprzez Białoruś aż po Ukrainę, a tutaj raptem każą im wracać, bo wojna przegrana. Ten węzeł białostocki był o tyle ważny, że można było dzięki niemu te transporty pójść na północ do Prus Wschodnich, omijając Warszawę.
W środę (19.02) podczas obchodów przed pomnikiem Marszałka Piłsudskiego władze miasta, samorządu i województwa, a także mieszkańcy złożyli kwiaty, aby symbolicznie oddać hołd tym, którzy walczyli o odzyskanie niepodległości. (hk)
Relacja Hanny Kość:
Czytaj także: 106. rocznica odzyskania niepodległości przez Białystok