Konkurs promuje podlaskich przedsiębiorców współpracujących z uczelniami oraz zainteresowania podlaskich uczelni i zatrudnionych w nich naukowców współpracą z przedsiębiorstwami. – Inaugurujemy drugą edycję Pomostów Przyszłości, konkursu, który łączy naukę z biznesem. Pomosty to tworzenie konkurencyjności, ale także budowanie wiary w nasz region – mówi Adam Walicki prezes Fundacji Technotalenty, która organizuje konkurs.
Zdaniem Tomasza Stypułkowskiego, prezesa Instytutu Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej oraz wiceprezesa Fundacji Technotalenty konkurs „Pomosty Przyszłości” pokazuje, że współpraca biznesu z nauką jest możliwa i skuteczna. – Prezentując te projekty pokazujemy, że dzięki takiej współpracy możemy konkurować na szczeblu regionalnym i globalnym – podkreśla.
Współorganizatorem konkursu „Pomosty Przyszłości” jest Województwo Podlaskie.
– Bardzo chętnie angażujemy się w tego typu przedsięwzięcia. Pomosty Przyszłości zorganizowane w 2022 roku już przynoszą efekty i ubiegłoroczne projekty cieszą si ę zainteresowaniem potencjalnych partnerów – stwierdził marszałek Artur Kosicki. – To jest właśnie zadanie tego konkursu, żeby promować ciekawe inicjatywy, dobre praktyki i ich efekty.
Przedsiębiorcy i naukowcy do końca czerwca mogą zgłosić swoje firmy, instytucje naukowe lub zgłosić się indywidualnie oraz opisać w jaki sposób współpracują z nauką czy biznesem.
Kapituła oceni zgłoszenia w 4 kategoriach: Pomost do biznesu (dla instytucji naukowej i osoby indywidualnej) oraz Pomost do nauki (dla podmiotu reprezentującej biznes i osoby indywidualnej). Jednostki gospodarcze, naukowe oraz osoby indywidualne znacząco wyróżniające się pod kątem współpracy zostaną nagrodzone na uroczystej Gali wręczenia nagród, która odbędzie się na początku października w Operze i Filharmonii Podlaskiej.
W pierwszej edycji Pomostów Przyszłości wśród laureatów znalazł się Wydział Elektryczny Politechniki Białostockiej. Do naukowców z Wydziału Elektrycznego statuetka trafiła za odkrycie innowacyjnego sposobu zasilania maszyn latających, co zostanie wykorzystane przez wojsko. Wydział Elektryczny Politechniki Białostockiej wśród laureatów konkursu „Pomosty przyszłości”
Szczegóły na stronie www.technotalenty.pl/pomosty2023/ (at)