Od 9., a nie od 12. roku życia oraz możliwość zaszczepienia w szkole – to dwie najważniejsze zmiany w bezpłatnym programie szczepień przeciwko HPV.
Program funkcjonuje od ponad roku, ale do tej pory szczepienia była dostępna dla młodzieży w wieku 12-14 lat.
– Eksperci podkreślają, jak istotne jest szczepienie dzieci od 9 do 14 roku życia, ponieważ im wcześniej zostanie podana szczepionka przeciw HPV, tym wcześniej zadziała – mówi Anny Rzemek, dyrektor Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. – Wirus brodawczaka ludzkiego odpowiada nie tylko za nowotwór raka szyjki macicy, ale również za nowotwory głowy czy szyi, a więc choroby, które dotyczą obydwu płci, dlatego tak ważne jest, ażeby szczepić dziewczynki i chłopców.
Program jest dobrowolny, a decyzję o szczepieniu dziecka podejmują rodzice.
– Teraz rodzice nie muszą już szukać poradni, która realizuje program szczepień przeciwko HPV. Wystarczy, że umówią swoje dziecko w poradni lekarza rodzinnego. Nowe zasady dopuszczają realizację szczepień przez poradnie lekarzy rodzinnych także w szkołach podstawowych w bezpiecznych warunkach. To bardzo ważna zmiana organizacyjna – dodaje Anny Rzemek.
Rodzice, jeżeli zdecydują o zaszczepieniu dziecka w szkole, muszą podpisać odpowiednią deklarację. Ich obecność w momencie kwalifikacji lekarskiej oraz podczas podania szczepionki w szkole jest możliwa, ale nie jest wymagana. (hk)