
15 marca 2025 roku odszedł prof. dr hab. Stanisław Maciej Kulaszewicz – ceniony naukowiec, dydaktyk oraz prorektor Politechniki Białostockiej w latach 1987-1990. Z uczelnią związany był przez ponad 36 lat, kształcąc pokolenia inżynierów i przyczyniając się do rozwoju nauki.
Posłuchaj wspomnienia dr hab. inż. Ireny Fryc o profesorze Stanisławie Kulaszewiczu.
Jego badania koncentrowały się na technologii cienkich warstw półprzewodnikowych, co zaowocowało wieloma publikacjami w prestiżowych czasopismach, takimi jak Thin Solid Films czy Acta Physica Polonica. Był również autorem i współautorem dwóch patentów oraz laureatem Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za swoją habilitację.
Profesor Kulaszewicz – twórca szkoły naukowej
Wieloletnia współpracowniczka profesora, dr hab. inż. Irena Fryc, prof. PB, podkreśla jego ogromny wkład w rozwój nauki na Politechnice Białostockiej.
– Był twórcą szkoły naukowej technologii półprzewodnikowych i materiałów luminoforowych. Prowadził badania nad technologiami cienkich warstw tlenków metali, które miały zastosowanie w elektronice i fotonice – wspomina prof. Fryc.
Profesor Kulaszewicz kierował Katedrą Fizyki przez ponad 20 lat, był prodziekanem Wydziału Mechanicznego, a także pełnił funkcję senatora uczelni. Był również współtwórcą Instytutu Matematyki, Fizyki i Chemii – jednostki międzywydziałowej, która odpowiadała za dydaktykę dla całej Politechniki Białostockiej.
Człowiek nauki i mentor dla studentów
Oprócz działalności naukowej i organizacyjnej, prof. Kulaszewicz był przede wszystkim nauczycielem akademickim, który cieszył się dużym szacunkiem wśród studentów i współpracowników.
– Jego priorytetem było uczciwe podejście do nauki i studentów. Zawsze stawiał na rzetelność i nie uznawał dróg na skróty. Był człowiekiem życzliwym, który zakładał, że wszyscy współpracownicy, studenci i administracja działają dla dobra wspólnego – mówi prof. Fryc.
Pogrzeb prof. S. Kulaszewicza odbędzie się w czwartek 20 marca 2025 r. – o godz.10.30 wyprowadzenie z Domu Pogrzebowego, msza św. o godz.11.00 w Kościele św. Ojca Pio przy ul. Mickiewicza 54A, pochówek na cmentarzu Farnym.
Wcześniej, 19 marca 2025 r. (środa) czuwanie od godz. 16:00 w Domu Pogrzebowym przy ul. Branickiego 17. (AJ, pb.edu.pl)