SŁUCHAJ ONLINE

Flash Białystok

Listopad 14, 2019

Ziemia droższa od innych. Podlaskie w pracach młodzieży i w kalendarzu 2020

fot. Ewelina Andrzejewska
Bociany, cerkwie, drewniane chaty, pejzaże podlaskich wsi – m.in. takie ujęcia przedstawiają prace podlaskich uczniów, które tworzą kalendarz na przyszły rok. Wydawnictwo powstało z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego i Szkoły Podstawowej nr 5 w Białymstoku.

 

Kalendarz na 2020 rok zawiera obrazy uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z regionu, które zostały zgłoszone do konkursu pn: „Podlasie – mnie ta ziemia od innych droższa” organizowanego przez białostocką podstawówkę nr 5.

Siedem lat temu, grupę naszych nauczycieli zainspirowało piękno ziemi podlaskiej i postanowiliśmy stworzyć konkurs, w którym będą uczestniczyły szkoły, ale także placówki kultury z całego regionu. Co roku, od siedmiu lat napływa ponad 600 prac z całego województwa. Cieszymy się, że piękno ziemi podlaskiej jest ukazywane właśnie poprzez nadsyłane prace plastyczne – mówił dyrektor placówki Bogdan Wróbel.

Kalendarz składa się m.in. z pracy uczennicy I LO w Białymstoku Adrianny Mieszkowskiej. Autorka namalowała cerkiew w Puchłach.

Inspiracją do namalowania tej pracy była cerkiew w Koźlikach, gdzie mój dziadek ma dom rodzinny. Bardzo się cieszę, że jestem autorką jednej z prac znajdujących się w kalendarzu. To jest ogromne wyróżnienie. Namalowałam ten obrazek nie z myślą o wygranej, tylko żeby się sprawdzić w konkursie, sprawdzić swoje umiejętności – wyjaśniała Adrianna Mieszkowska.

Wicemarszałek Podlaskiego Stanisław Derehajło przyznaje, że kalendarz został wydrukowany głównie w celach promocyjnych województwa poza jego granicami.

Myślę, że kalendarz zawiśnie w większości gabinetów ministerialnych, żeby podczas podejmowania decyzji, ministrowie mieli przed oczami ziemię podlaską droższą od innych – dodawał Stanisław Derehajło.

Kalendarz z pracami podlaskich uczniów został wydany w nakładzie 200 egzemplarzy. (ea/mc)

Radio Akadera
ul. Zwierzyniecka 4
15-333 Białystok
Biuro reklamy: 85 746 99 97
Newsroom: 85 746 99 96
Antena: 85 746 99 99
Szef Muzyczny
biuro@akadera.bialystok.pl
akadera@akadera.bialystok.pl
akadera@akadera.bialystok.pl
maciej.snitkowski@akadera.bialystok.pl