SŁUCHAJ ONLINE

Flash Białystok

Kwiecień 8, 2019

Zenek Martyniuk na muralu. Z gitarą i w słonecznikach

fot. Ewelina Andrzejewska
Pomysł, aby w Białymstoku powstał mural ukazujący Zenka Martyniuka właśnie się urzeczywistnia. Na os. Dziesięciny, na ścianie bloku przy ul. Hallera 25 tworzone jest malowidło prezentujące gwiazdę disco – polo.

 

Praca powstaje z inicjatywy grupy Nienormalny Białystok, a wykonuje ją legenda oraz pionier polskiego muralu Rafał Roskowiński. Artysta postanowił namalować Zenka z gitarą wśród słoneczników w konwencji pop-artu i klimatu lat 90-tych.

– Chodziło o nadanie pewnej atmosfery, która jest związana z szeroko pojętą muzyką disco – polo. Chcieliśmy też, żeby to było związane z latami 90-tymi, w których powstawał ten gatunek muzyczny. Ponadto przez pryzmat kompozycji muralu chcieliśmy uchwycić charakter Zenona Martyniuka. Te nuty, które są za jego sylwetką, to są nuty jego piosenki „Przez twe oczy zielone”, pojawiły się również słoneczniki. 

Projekt muralu zaakceptował sam Zenek Martyniuk. Lider grupy Akcent nie krył swojego wzruszenia.

– Bardzo się cieszę, że mój wizerunek pojawi się na jednym z bloków. Jestem zaszczycony, że będzie namalowany przez mistrza. Inicjatywa powstania muralu pojawiła się już kilka lat temu. Chyba przyczynił się do tego sukces piosenki „Przez twe oczy zielone”. 

Malowidło powstaje dzięki dofinansowaniu Urzędu Marszałkowskiego, który na ten cel przekazał 10 tys. złotych.

Zdecydowaliśmy się wesprzeć tę inicjatywę, bo to jest dobra promocja naszego województwa, naszej wielokulturowości, naszych obyczajów. Białystok słynie również z murali, więc tym malowidłem wtopimy się w architekturę Białegostoku – mówi marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki.

Najprawdopodobniej mural będzie skończony w piątek (12.04). (ea/mc)