SŁUCHAJ ONLINE

Flash Białystok

Listopad 18, 2019

Zaginiony prezydent Białegostoku. Wystawa o Sewerynie Nowakowskim

fot. Ewelina Andrzejewska
Przywoła pamięć o jego dokonaniach na rzecz Białegostoku oraz przybliży wydarzenia z jego życia prywatnego. Od piątku (22.11) w Centrum im. Ludwika Zamenhofa będzie dostępna wystawa pod tytułem: „Seweryn Nowakowski – zaginiony prezydent Białegostoku”.

 

Ekspozycja upamiętni i uzupełni wiedzę o losach jednego z najwybitniejszych samorządowców Białegostoku w latach II Rzeczpospolitej. Ukaże jego drogę zawodową, bohaterską postawę w chwili wybuch II wojny światowej oraz przyjrzy się niewyjaśnionym okolicznościom jego śmierci.

Seweryn Nowakowski to niezwykle istotna postać w historii Białegostoku. Dlatego, że przed II wojną światową był tym prezydentem, który stworzył nowoczesne, przedwojenne miasto. Doprowadził do tego, że powstał szereg obiektów w mieście. Do dziś mamy budynek Teatru Dramatycznego, który przed wojną był Domem Ludowym. Mamy budynki przy ul. Mickiewicza, Urząd Wojewódzki, to zasługa właśnie prezydenta Nowakowskiego, jak również uporządkowanie terenu Dojlid – mówił zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

Na wystawę złożą się rodzinne pamiątki i materiały archiwalne.

Na wystawę złożą się materiały, które pozyskaliśmy m.in. z Muzeum Podlaskiego, a także będziemy mogli poznać wspomnienia Krystyny Nowakowskiej, synowej prezydenta, która podzieli się z nami osobistymi wspomnieniami z życia Seweryna Nowakowskiego – dodawała dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury Grażyna Dworakowska.

Wernisaż rozpocznie się o 18.00. Wystawa będzie czynna do 16 lutego. (ea/mc)

Radio Akadera
ul. Zwierzyniecka 4
15-333 Białystok
Biuro reklamy: 85 746 99 97
Newsroom: 85 746 99 96
Antena: 85 746 99 99
Szef Muzyczny
biuro@akadera.bialystok.pl
akadera@akadera.bialystok.pl
akadera@akadera.bialystok.pl
maciej.snitkowski@akadera.bialystok.pl