Rzeźby powstały w trakcie cyklicznych wydarzeń „Pleneru Rzeźby w Drewnie” w Hajnówce odbywających się w latach 2019-2023.
– To były takie działania, które jednym się kojarzą z puszczą, a innym kojarzą się z innymi rzeczami – mówi Stanisław Ostaszewski, jeden z artystów-rzeźbiarzy i jednocześnie organizator hajnowskich plenerów. – Chociażby prace Wojtka Modzelewskiego, który łączy szkło i drewno. Wikotr Kabac, który wykorzystuje takie części drewna, które nie wymagają wielkiej obróbki, ale dają efekt końcowy wiele mówiący. Wojtek Pawliczuk, który sięga do zmierzchłych czasów w swoich pylonach, które są niejednoznaczne, ale dające wiele do myślenia. A moje rzeźby, to ślady w nas, które pozostawiamy po sobie.
Ponadto na wystawie są również rzeźby Jerzego Iwacika, Daniela Lipian-Kaniuku i Anny Świtalskiej-Świć.
Wystawie patronuje dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej.
– Ta wystawa ma korzenie bardzo lokalne. To wystawa poplenerowa, ale poziom tej sztuki jest światowy. To zaszczyt dla Politechniki Białostockiej, że gościmy taką piękną wystawę – cieszy się prof. Marta Kosior-Kazberuk, rektor Politechniki Białostockiej.
Współorganizatorem wystawy jest Centrum Historii Politechniki Białostockiej. Do tej pory wystawy były związane z uczelnią, teraz ma to się zmienić.
– Rozpoczynamy od wystaw plastycznych związanych z naszym regionem – mówi Maciej Kłopotowski, kierownik Centrum Historii Politechniki Białostockiej. – Chcemy pokazać naszą specyfikę, mozaikę naszego regionu.
Wystawa „Inspirowane Puszczą” można oglądać do końca roku przed Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej przy ul. Zwierzynieckiej. Wstęp jest wolny. (hk)