Wystawa łącząca teraźniejszość i początek II Wojny Światowej ponownie prezentowana jest w przestrzeni Białegostoku. „Przeszłość oczami teraźniejszości. Białystok ‘39” to siedem tablic ustawionych w centrum miasta m.in. przy Pałacu Branickich czy na Rynku Kościuszki.
Wystawę zorganizowało Muzeum Pamięci Sybiru.
– Wystawa składa się z takich dwóch warstw. Jedna to jest warstwa graficzna, czyli historyczne archiwalne fotografie Białegostoku, w taki sposób opracowane, poddane obróbce graficznej, żebyśmy mogli patrząc na Białystok historyczny, widzieć również Białystok współczesny i stworzyć jeden całkowity obraz miasta – mówi Piotr Bosko z Muzeum Pamięci Sybiru.
W tym roku przypada 85. rocznica agresji niemiecko-sowieckiej na Polskę.
– Działania wojenne rozpoczęły się 1 września atakiem Niemiec nazistowskich na państwo Polskie. 17 września do tej akcji wkracza Związek Sowiecki i między innymi tablica na dziedzińcu Pałacu Branickich pokazuje kolejny akt tego zbrodniczego paktu, paktu Rybentrop Mołotow, który rozgrywał się 20 września 1939 roku tutaj w Białymstoku – mówi Wojciech Śleszyński, dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru.
Tablice składające się na wystawę „Przeszłość oczami teraźniejszości. Białystok ‘39” pokazują losy miasta i poszczególnych budynków, w których rozgrywały się wydarzenia o znaczeniu nie tylko lokalnym, ale również międzynarodowym. Zdjęcia będzie prezentowana do 20 września. (hk)