
„Sztuczna inteligencja wchodzi z butami do lasu” – od takich słów rozpoczęła się Kawiarnia Naukowa dotycząca roli technologii AI oraz systemów informacji geograficznej w monitoringu przyrody i ochrony środowiska. Wykłady zorganizował Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej.
Pierwszym prelegentem był Piotr Tynecki, inżynier oprogramowania specjalizujący się w realizacji projektów IT w medycynie, biotechnologi i ekologii, związany z Ośrodkiem Badań Populacyjnych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Opowiadał m.in. o systemie TrapperAI, którego jest współtwórcą i który jest wykorzystywany w wielu państwach
Europy.
– Najlepszym przykładem będzie ten, który realizujemy tutaj na Podlasiu, czyli monitoring fotopułapkowy. To obsługa przede wszystkim analizy danych, które fotopułapki zbierają w postaci filmów i zdjęć. Sztuczna inteligencja jest w stanie wykrywać obiekty, klasyfikować wykryte obiekty jako zwierzęta, konkretne gatunki, a nawet klasyfikować zachowania ludzi. Te dane są niezbędne do tego, abyśmy mogli skutecznie monitorować faktyczny stan naszej przyrody – zapewnia Piotr Tynecki,
Drugi wykład dotyczył tajemnic zależności podlaskiej przyrody i Systemów Informacji Geograficznej. Wygłosił go Jakub Bobrowski, absolwent Wydziału informatyki Politechniki Białostockiej, a obecnie doktorant Szkoły Doktorskiej PB. Skupił się na technologii GIS, która łączy świat informatyki z aspektem geograficznym.
– Wszystkie plany urządzenia lasu wieloletnie, analizy związane z możliwością wymiany drzewostanów, zarządzanie środowiskiem, samo pozyskanie drewna, wszystko tak naprawdę opiera się na leśnej mapie numerycznej, która jest utrzymywana praktycznie w całej Polsce i dzięki aktualizacji tej mapy mamy stały i bardzo zaawansowany system w skali świata, jeżeli chodzi o zarządzanie zasobami i leśnymi przyrodą – tłumaczy Jakub Bobrowski.
Spotkanie w kawiarni Fama w ramach projektu projektu „SCIENCE-KULTURA” zorganizował Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej. (hk)
Relacja Hanny Kość: