Jak wiele można osiągnąć w matematyce, mając zaledwie 20 lat? Evariste Galois, bohater kolejnej audycji z cyklu „O matematyce i matematykach”, to postać, która udowodniła, że talent i determinacja mogą przełamać nawet największe bariery. Profesor Czesław Bagiński przybliża słuchaczom burzliwe życie młodego matematyka, którego odkrycia położyły fundamenty pod nowoczesną algebrę.
Audycja zatytułowana „Wybrańcy bogów umierają młodo” przenosi nas do XIX-wiecznej Francji, gdzie młody Galois, pochłonięty pasją do matematyki, zmagał się z przeciwnościami losu. Profesor Bagiński opisuje jego fascynację teorią równań wielomianowych i odkrycie zasad, które dziś znamy jako teorię grup.
– Galois, mimo młodego wieku, dokonał rzeczy, które wpłynęły na rozwój matematyki na dziesięciolecia – podkreśla profesor.
Życie Galois było jednak pełne dramatów. Jego ojciec popełnił samobójstwo w wyniku politycznej intrygi, a sam Evariste był uwikłany w konflikty zarówno akademickie, jak i polityczne. W 1831 roku trafił do więzienia za działalność republikańską, gdzie kontynuował pracę naukową.
– To w więzieniu Galois przygotował manuskrypty, które później trafiły na biurko Josepha Liuville’a i zmieniły oblicze matematyki – zauważa profesor Bagiński.
Tragiczny finał nastąpił 30 maja 1832 roku, kiedy Galois został śmiertelnie postrzelony podczas pojedynku. Przyczyny tego zdarzenia do dziś są tematem debat – czy była to polityczna intryga, czy konflikt o kobietę? Jedno jest pewne – w noc przed pojedynkiem Galois spisał swoje matematyczne odkrycia i powierzył je przyjacielowi z prośbą o przekazanie największym umysłom Europy.
Audycja „Wybrańcy bogów umierają młodo” to poruszająca opowieść o geniuszu, pasji i tragicznej stracie. (AJ)
Posłuchaj audycji „Wybrańcy bogów umierają młodo” z cyklu „O matematyce i matematykach”.
Czytaj także:
Hypatia z Aleksandrii. Wybitny umysł i tragiczna ofiara. Opowiada profesor Czesław Bagiński