Na Politechnice Białostockiej trwa rekrutacja uzupełniająca. Spośród kilkunastu dostępnych kierunków kandydaci mogą wybrać młody kierunek na Wydziale Mechanicznym, tj. inżynierię materiałową i wytwarzania.
To stacjonarne 3,5-letnie studia inżynierskie. Pierwszy rocznik ruszył w ubiegłym roku. Aktualnie trwa nabór na drugi.
– Kierunek inżynieria materiałowa i wytwarzania powstał w odpowiedzi na współczesne potrzeby przemysłu, zarówno lokalnego, jak i światowego – mówi mgr inż. Eliza Romańczuk z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej. – Obecnie obserwuje się bowiem rozwijające się trendy, rozwijające się możliwości, szczególnie w dyscyplinie technik wytwarzania – dodaje Romańczuk.
– Studenci tego kierunku zapoznają się także z nowoczesnymi systemami informatycznymi, poszerzą też swoją wiedzę dotyczącą obrabiarek sterowanych numerycznie. Obecnie przemysł potrzebuje inżynierów z takimi umiejętnościami, więc jest to przyszłościowy kierunek – dodaje dr inż. Magdalena Łępicka z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej.
Kierunek oferuje dwie specjalności: nowoczesne technologie wytwarzania oraz tworzywa polimerowe i kompozyty.
– Specjalność nowoczesne technologie wytwarzania skupia się m.in. na zapoznaniu studentów zarówno z technologiami wytwarzania, jak i też „zahacza” można powiedzieć o nowoczesne materiały. Dobry inżynier, aby wiedzieć, w jaki sposób może wytworzyć dany element, musi mieć wiedzę również na temat materiałów i możliwości, jakie dają nam technologie wytwarzania – mówi mgr inż. Eliza Romańczuk z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej.
– Na specjalności tworzywa polimerowe i kompozyty studenci zapoznają się nie tylko z metodami ich wytwarzania, ale też dostaną wiedzę z utylizacji, czy też recyklingu takich tworzyw – mówi dr inż. Magdalena Łępicka z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej.
Absolwent kierunku inżynieria materiałowa i wytwarzania może szukać pracy przede wszystkim w przedsiębiorstwach produkcyjnych; w przemyśle samochodowym, przemyśle przetwórstwa tworzyw sztucznych, przemyśle spożywczym czy też lotniczym.
Nabór na kierunek potrwa do 11 września do godziny 15.00. Więcej informacji jest tutaj. (mt/mc)