W Białymstoku rozpoczęła się ogólnopolska konferencja poświęcona roli szkół szpitalnych w edukacji i terapii dzieci i młodzieży. Wydarzenie odbywa się w dniach 26-27 września 2024 roku, a jego gospodarzem jest Zespół Szkół nr 15 przy Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym im. Ludwika Zamenhofa.
Konferencja, odbywająca się pod hasłem „Wsparcie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Rola szkoły szpitalnej w procesie edukacji i terapii”, gromadzi specjalistów z całego kraju, którzy będą dyskutować o kluczowych aspektach zdrowia psychicznego młodych pacjentów. Ważnym tematem jest również rola szkół szpitalnych w procesie edukacji, a także kwestie związane z kryzysami psychicznymi wśród dzieci i młodzieży, ich stylem życia oraz wyzwania w pracy z dziećmi dwujęzycznymi.
Elżbieta Sokólska, dyrektorka Zespołu Szkół nr 15, podkreśla, że szkoły szpitalne odgrywają istotną rolę w zapewnieniu dzieciom poczucia „normalności”. „Zajęcia szkolne, choć początkowo mogą wywoływać zaskoczenie, dają dzieciom poczucie stabilizacji i wspierają ich powrót do zdrowia” – mówi dyrektorka.
Obecnie w Polsce działa około 50 szkół szpitalnych, które nie tylko organizują proces nauczania, ale także wspierają zdrowie psychiczne i fizyczne uczniów. Dzięki nim dzieci mogą kontynuować edukację bez zaległości po pobycie w szpitalu, co umożliwia ukończenie szkoły w odpowiednim terminie.
Konferencja rozpoczęła się o godzinie 10:00 w auli Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. (pc)