– Cyfryzacja to jeden z fundamentów nowoczesnego państwa – mówi wicepremier Krzysztof Gawkowski. – Nie da się budować rozwoju państwa bez technologii digitalizacji, cyfryzacji, informatyzacji, a szczególne miejsce mają kierunki techniczne. Bardzo się cieszę, że Politechnika Białostocka podejmuje wyzwania dotyczące budowania takiego przekonania, że potrzeba nam specjalistów, ekspertów, którzy będą pracowali, budowali rynek, ale jednocześnie będą też ekspertami, którzy będą budowali swoje życie w ramach nowoczesnego państwa. Będę wspierał i popierał starania Politechniki Białostockiej w rozbudowie tego kampusu, Wydziału Informatyki, żeby stał się nowoczesnym sercem Podlasia w budowaniu kompetencji cyfrowych.
Prof. Marta Kosior Kazberuk, rektor Politechniki Białostockiej podkreśliła, że uczelnia ma w swojej misji edukację w zakresie kompetencji cyfrowych i cyberbezpieczeństwa oraz prowadzi szereg badań w tym zakresie.
– Zamierzamy te działania kontynuować, bo one wiążą trzy misje uczelni: edukację, działania naukowe, współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym, któremu chcemy służyć również w zakresie rozwijania bezpieczeństwa i świadomości społecznej, w zakresie zagrożeń świata wirtualnego – mówi prof. Marta Kosior-Kazberuk, rektor Politechniki Białostockiej. – W tym świecie jesteśmy, będziemy w nim coraz głębiej, próbujmy ten świat na ile możemy kontrolować, a Politechnika Białostocka w tym chętnie pomoże.
Politechnika Białostocka realizując swoją misję w zakresie kompetencji cyfrowych i cyberbezpieczeństwa, m.in. współpracuje z białostockim oddziałem NASK, państwowym instytutem badawczym. (jł)