– W związku z falą upałów i warunkami atmosferycznymi pracodawcy muszą zapewnić swoim pracownikom napoje: tym, którzy pracują na zewnątrz, gdy temperatura przekracza 25 stopni C. i pracownikom biurowym, gdy temperatura w pomieszczeniu przekracza 28 stopni C. Te napoje powinny być dostępne podczas całej dniówki roboczej – przypomina Wioletta Młynarczuk z Państwowej Inspekcji Pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Białymstoku.
Pracodawca ma obowiązek również zadbać o to, aby pomieszczenie, w których przebywają pracownicy były zabezpieczone przed nagrzewaniem. – Okna powinny być chronione roletami czy żaluzjami, które ograniczą operowanie słońca. Do obowiązków pracodawcy należy również konserwacja i utrzymywanie czystości klimatyzacji. Nawiew zaś nie może powodować wyziębienia pomieszczenia, a strumień zimnego powietrza nie powinien być skierowany bezpośrednio na stanowisko pracy – dodaje Wioletta Młynarczuk.
Jednocześnie inspekcja pracy wskazuje, że przepisy nie określają maksymalnej temperatury, w jakiej praca ma być wykonywana. Nie ma też uregulowania prawnego mówiącego o tym, że należy przerwać pracę, gdy w pomieszczeniu panuje temperatura wyższa niż jakiś określony pułap. A wysokie temperatury w naszym regionie mają się utrzymać jeszcze przez ten tydzień. (at)