Pomnik stanie u zbiegu ulic R. Kaczorowskiego i Bema.
– W sąsiedztwie znajdował się dom rodzinny Ryszarda Kaczorowskiego przy ul. Mazowieckiej 7 oraz Powszechna Szkoła Podstawowa przy ul. Mazowieckiej 35, do której uczęszczał Ryszard Kaczorowski – mówił Marcin Minasz, zastępca dyrektora Departamentu Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego w Białymstoku.
Pomnik Ryszarda Kaczorowskiego to inicjatywa zgłoszona przez mieszkańców do budżetu obywatelskiego Białegostoku. Za uhonorowaniem w ten sposób ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie, który urodził się w Białymstoku i tu wychował, opowiedziało się niemal 2,5 tys. osób.
Ryszard Kaczorowski urodził się w 1919 roku. Od najmłodszych lat należał do harcerstwa. Po wybuchu II wojny światowej i zajęciu Białegostoku przez Armię Czerwoną, tworzył Szare Szeregi, gdzie pełnił funkcję komendanta Okręgu Białostockiego. Był łącznikiem między Szarymi Szeregami, a komendantem Związku Walki Zbrojnej. Po aresztowaniu przez NKWD w 1940 r. był więziony w Białymstoku oraz w Mińsku. Wywieziony na Kołymę, odzyskał wolność po podpisaniu układu Sikorski-Majski.
W marcu 1942 r. wstąpił do Armii Polskiej w ZSRR, w szeregach której brał udział między innymi w bitwie o Monte Cassino. Po wojnie pozostał na emigracji w Wielkiej Brytanii. W dniu 11 listopada 1984 r. został odznaczony przez Prezydenta RP na uchodźstwie Edwarda Raczyńskiego Krzyżem Oficerskim Odrodzenia Polski za zasługi na polu emigracyjnej działalności niepodległościowej i społecznej, w szczególności wśród młodzieży harcerskiej. W latach 1989-1990 pełnił urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie.
Zginął tragicznie w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r. Miał 91 lat. (mt)