
Julia Maksimowicz, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego im. Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku, zajęła trzecie miejsce w najbardziej prestiżowym konkursie naukowym dla młodych innowatorów – Regeneron International Science and Engineering Fair 2025. Jej projekt „TheraPiez” to biotechnologiczna innowacja, która – jak mówi sama autorka – łączy troskę o człowieka z nowoczesną inżynierią. W realizacji projektu kluczową rolę odegrała Politechnika Białostocka.
Urządzenie Julii Maksimowicz wykorzystuje efekt piezoelektryczny – nacisk wytwarzany przez ciało człowieka podczas ruchu – by generować energię, która następnie zasila układ stymulujący gojenie ran. – Urządzenie składa się z komponentów piezoelektrycznych, które wykorzystują nacisk po to, aby wygenerować energię i zasilić system przeznaczony dla pacjentów z ranami przewlekłymi – wyjaśnia Julia Maksimowicz.
Posłuchaj rozmowy z Julią Maksimowicz i dr. hab. inż. Bogusławem Butryło.
Projekt powstał pod opieką naukową dr. hab. inż. Bogusława Butryło, prof. PB, Dziekana Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej. – Chciałem podkreślić przede wszystkim ogromny wkład Julii w opracowanie tego rozwiązania. Ja byłem wyłącznie pomocnikiem, sugerowałem pewne rzeczy, natomiast główny wkład był Julii – zaznacza profesor Butryło.
TheraPiez to system nie tylko przenośny i samowystarczalny energetycznie, ale także inteligentny – wyposażony w czujniki monitorujące stan skóry oraz możliwość bezprzewodowego ładowania. W przyszłości jego działanie ma być wspomagane sztuczną inteligencją. – System generuje impulsy elektryczne, które stymulują migrację, proliferację i specjalizację komórek uczestniczących w procesie gojenia. Dzięki temu uzyskujemy efekt przyspieszonego gojenia i potencjał w redukcji blizn – tłumaczy Julia.
Pomysł na urządzenie zrodził się z potrzeby. – Miałam styczność z problemem ran przewlekłych zarówno w rodzinie, jak i podczas pracy w fundacji pomagającej osobom w kryzysie bezdomności. Chciałam znaleźć rozwiązanie, które realnie pomoże takim osobom – mówi Julia Maksimowicz.
Profesor Butryło podkreśla interdyscyplinarność projektu: – Mamy tu techniczne rozwiązania: układy elektroniczne, sygnały, komunikację bezprzewodową, ale też elementy bioinżynierii – czyli to, co dziś jest przyszłością technologii medycznych.
Obecnie TheraPiez znajduje się w fazie przygotowania do testów preklinicznych. – Mam nadzieję, że system wejdzie do użytku. Chciałabym przeprowadzić walidację kliniczną jak najlepiej i jak najszybciej – zapowiada Julia.
Z kolei Politechnika Białostocka nie wyklucza dalszego wsparcia projektu. – W miarę możliwości będziemy wspierać kolejne etapy badań biologicznych. Myślę, że możemy znaleźć odpowiednie kierunki współpracy – zapewnia prof. Butryło.
Laureatka konkursu Regeneron ISEF planuje swoją przyszłość tak, by kontynuować łączenie nauk technicznych i biomedycyny. – Chciałabym, żeby moja edukacja podążała za problemami, na które chcę odpowiadać. Zainspirował mnie Pan Profesor i dzięki temu chcę rozwijać projekty, które będą pomagać innym – mówi Julia. (AJ)