SŁUCHAJ ONLINE
Sierpień 13, 2019

Trzeci zielony przystanek w Białymstoku. Zdecydujcie, gdzie będzie!

fot. Małgorzata Turecka
W Białymstoku będzie trzeci zielony przystanek. To mieszkańcy zdecydują gdzie dokładnie. Do wyboru są trzy lokalizacje.

 

Pierwsza z nich to centrum miasta, tj. przystanek nr 282 – „Pałacowa/Hotel Gołębiewski” (naprzeciwko hotelu, koło apteki). Dwie pozostałe znajdują się na osiedlach; to przystanek nr 163 – „Konstytucji 3 Maja/Cmentarz Św. Rocha” na Wysokim Stoczku oraz przystanek nr 288 – „Piastowska/Kościół” na os. Piasta.

– Rozpoczynamy dzisiaj takie mini konsultacje, które będą trwały 10 dni, czyli do 23 sierpnia. Zachęcam mieszkańców do udziału w głosowaniu – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Ankietę można wypełnić na stronie bialystok.pl. Aby głos był ważny, trzeba kliknąć w link, który przyjdzie na wskazany adres e-mail.

Przystanek, który wygra, przejdzie metamorfozę. W tym miejscu zostaną posadzone ozdobne trawy i krzewy wieloletnie. Na dachach będą sukulenty i inne rośliny odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Ściany przystanku zostaną otoczone pnączami.

Zielone przystanki to jedno z działań proekologicznych magistratu. W Białymstoku są już łąki kwietne, sady edukacyjne, budki lęgowe, domki dla owadów. Jak zapowiedział prezydent w przyszłym roku na jednym z dachów w mieście ma pojawić się mini pasieka.

– Tych działań proekologicznych będzie całkiem dużo. Chcemy, aby nasze miasto było bardziej zielone, bardziej ekologiczne, produkowało więcej tlenu, zatrzymywało wodę, bo w mieście mamy problem z suszą – dodaje prezydent Truskolaski.

Dwie zielone wiaty można już podziwiać na Placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Trzeci zielony przystanek powstanie w ramach tego samego przetargu, co dwa poprzednie. Ma być gotowy z końcem września.

Zielone przystanki są nie tylko estetyczne. Roślinny dach przystanku przede wszystkim obniża temperaturę i uprzyjemnia oczekiwanie na autobus w upalny dzień. Zatrzymuje nawet 90% deszczu spadającego na ten dach w ciągu roku. Woda opadowa gromadzona pod przystankiem jest wykorzystywana do nawadniania pnączy na ścianie. Posadzone wokół rośliny produkują rocznie ok. 10 kg tlenu, poprawiają jakość powietrza, zmniejszają ilość pyłów zawieszonych i innych zanieczyszczeń. (mt/mc)

Radio Akadera
ul. Zwierzyniecka 4
15-333 Białystok
Biuro reklamy: 85 746 99 97
Newsroom: 85 746 99 96
Antena: 85 746 99 99
Szef muzyczny
biuro@akadera.bialystok.pl
akadera@akadera.bialystok.pl
akadera@akadera.bialystok.pl
wiszowata@akadera.bialystok.pl