W projekcie weźmie udział ponad 200 dzieci z województwa podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego oraz lubelskiego.
– Celem tej edycji Młodzieżowego Uniwersytetu Przyrodniczego są nowe technologie w ochronie bioróżnorodności – mówi dr hab. Ada Wróblewska, prof. UwB, koordynator projektu. – Chcemy pokazać młodzieży, w jaki sposób możemy bioróżnorodność badać, co to jest i jak powinniśmy ją weryfikować. Wydział Biologii, Wydział Chemii, Wydział Matematyk i Instytut Informatyki uczestniczą wspólnie w kształceniu tych najmłodszych pokoleń.
Młodzież w wieku 7-18 lat będzie uczestniczyć w całej gamie eksperymentów z nauk przyrodniczych i ścisłych. Zaplanowano warsztaty i wykłady, które będą odbywać się w weekendy przez 4 miesiące.
– Warsztaty będą odbywać się w laboratoriach i młodzież będzie mogła korzystać z najnowszego sprzętu, który tam się znajduje. Zajęcia będą polegały na obserwacjach, wykonywaniu eksperymentów. Będziemy stosować najnowszą technologię. Wyjdziemy w teren, bo będą zajęcia terenowe, na których będziemy stosować drony i detektory dźwięku. Będziemy odkrywać DNA w roślinach i zwierzętach. Na pewno młodzież nie będzie się nudzić – zapewnia prof. Ada Wróblewska.
Do 10 lutego trwa rekrutacja na pierwszy etap trzeciej edycji Młodzieżowego Uniwersytetu Przyrodniczego. Inauguracja i zajęcia rozpoczną się 4 marca. Kolejne etapy planowane są na wrzesień i styczeń przyszłego roku. (hk)
Z dr hab. Adą Wróblewską, prof. UwB, koordynatorką Młodzieżowego Uniwersytetu Przyrodniczego rozmawiała Hanna Kość: