Szlak powstał w 2019 roku i liczył dotąd cztery świątynie: Cerkiew Mądrości Bożej, Cerkiew św. Ducha, Cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego oraz katedralną Cerkiew św. Mikołaja.
– Teraz trzy kolejne, nowe tablice stanęły przy Cerkwi pw. Świętego Jerzego przy ulicy Pułaskiego, jak również przy Cerkwi pw. Zaśnięcia N.M.P. w Starosielcach oraz przy Cerkwi pw. Świętego Proroka Eliasza na Dojlidach – mówi Rafał Rudnicki, wiceprezydent Białegostoku.
Szlak nowożytnych świątyń prawosławnych promuje wielokulturowość Białegostoku.
– Z racji tego, że mamy dużo świątyń prawosławnych, to dobrze, że taki szlak powstał i jest poszerzany o kolejne cerkwie – cieszy się Ksenia Juchimowicz, radna Rady Miasta Białystok. – Autorem zdjęć jest fotograf Kamil Cywoniuk. Teksty były przygotowywane przez parafie, więc one też się aktywnie włączyły w tą inicjatywę. Mam nadzieję, że w tym nadchodzącym sezonie turystycznym szlak będzie cieszył się popularnością i będą tutaj przyjeżdżać turyści, aby podziwiać naszą wielokulturowość.
Szlak powstał w odpowiedzi na duże zainteresowanie turystów różnorodnością kulturową miasta oraz powszechne postrzeganie Białegostoku jako centrum polskiego prawosławia. W przyszłości ma on być rozszerzany o kolejne obiekty. (hk)