Palenie papierosów to nałóg, który niszczy zdrowie. Może powodować nowotwory czy zawał serca. W obchodzonym w czwartek (21.11) Światowym Dniu Rzucania Palenia lekarze zachęcają do zaprzestania, bo korzyści płynących z rzucenia palenia tytoniu jest bardzo dużo.
Organizm zaczyna się regenerować już w ciągu 20 minut od wypalenia ostatniego papierosa. Po upływie 10 lat ryzyko raka płuc jest o połowę niższe, a ryzyko zawału serca jest na tym samym poziomie jak u osoby, która nigdy nie paliła.
Zapytani przez nas białostoczanie podkreślają, że ciężko jest przestać palić, ponieważ wyjście na papierosa jest często okazją do rozmów.
Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada zawsze w trzeci czwartek listopada. W Polsce obchodzony jest od 1991 roku. Pomysł akcji powstał w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy osób podjęło próbę wstrzymania się od palenia przez jedną dobę. (hk)
Hanna Kość pytała białostoczan dlaczego jest ciężko rzucić palenie: