SŁUCHAJ ONLINE

Flash Białystok

Kwiecień 8, 2019

Stop wypalaniu traw. Do apelu straży pożarnej dołącza białostocki magistrat

napis straż na kurtce strażaka fot. Katarzyna Cichoń
Nawet 5 tys. złotych może wynieść grzywna za wypalanie traw. Początek wiosny to czas, kiedy wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków. I mimo powtarzanych co roku apeli o tym, że jest to szkodliwe, niebezpieczne i niedozwolone, strażacy każdej wiosny walczą z plagą pożarów, wywołaną przez człowieka.

 

Wypalanie traw – wbrew panującemu przekonaniu – nie przynosi żadnych korzyści. Przeciwnie, powoduje wiele szkód. Ziemia się nie użyźnia, tylko wyjaławia. Ogień niszczy miejsca lęgowe ptaków. W płomieniach lub na skutek poparzeń giną zwierzęta, np. żaby, ropuchy, jaszczurki, krety, jeże, zające, lisy, borsuki, kuny, nornice, ryjówki. Ogień uśmierca także wiele pożytecznych zwierząt bezkręgowych, m.in. dżdżownice (które mają pozytywny wpływ na strukturę gleby i jej właściwości), pająki, wije, owady (drapieżne i pasożytnicze). Zdarza się, że w takich pożarach giną ludzie.

Strażacy zaangażowani w akcję gaszenia pożarów lasów, traw, łąk i nieużytków, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia i mienia ludzkiego w innym miejscu – mówi zastępca prezydenta Białegostoku Adam Musiuk. – Apelujemy do wszystkich o rozwagę i ostrożność – nie niszczmy naszego środowiska.  

Wypalanie traw, zgodnie z ustawą o ochronie przyrody, jest zabronione. Za naruszenie tych zakazów grożą odpowiednie sankcje. Osoby nie przestrzegające ww. przepisów podlegają karze aresztu lub grzywny – nawet do 5 tys. zł. Wypalanie traw, które skończy się pożarem zabudowań i zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat dziesięciu.

W Polsce w 2018 roku odnotowano niemal 150 tys. pożarów. Ponad jedną trzecią stanowiły pożary traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Najwięcej pożarów traw odnotowano w marcu i kwietniu. (mt/mc)