Do współpracy przy realizacji tej publikacji zaproszono prof. Mirosława Ratkiewicza oraz dr. Piotra Rode – naukowców pracujących na Wydziale Biologii Uniwersytetu w Białymstoku.
– Chcieliśmy za pomocą tej książki pokazać, jak cenna, ważna i potrzebna jest w naszym życiu bioróżnorodność. Zwłaszcza że żyjemy w czasach zmian klimatycznych i nie wiemy, jaka czeka nas przyszłość – powiedział prof. Mirosław Ratkiewicz.
Książka obfituje w bogate opisy przybliżające czytelnikowi biologię i zwyczaje zwierząt, opisuje ich siedliska i miejsca występowania. Zawiera też dużo ciekawostek dotyczących poszczególnych gatunków, a także informacje wręcz zaskakujące – dotyczące np. występowania na terenie miasta gatunków rzadkich i będących pod ścisłą ochroną, jak wilk i ryś. Jest bogato ilustrowana zdjęciami wykonanymi przez uznanych przyrodników i fotografików. Całość uzupełniają mapy i zestawienia tabelaryczne.
– Docelowo seria książek o bioróżnorodności Białegostoku liczyć będzie 14 publikacji. Wkrótce pojawią się dwie kolejne, tym razem dotyczące świata pająków, druga dotycząca grzybów poliporoidalnych czyli hub. W przygotowaniu są też publikacje dotyczące chrząszczy, płazów i gadów oraz owadów zapylających – powiedział wiceprezydent miasta Rafał Rudnicki.
Jak dotąd okazały się książki dotyczące m.in. szaty roślinnej czy motyli dziennych. (mt)