
Matematyka z innego punktu widzenia, niż na wykładach czy referatach była przedstawiona na kolejnej kawiarni naukowej. Tym razem głównym organizatorem było studenckie koło naukowe Math4You, które działa na Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej.
Spotkanie rozpoczęło się od prelekcji pt.: „Dlaczego rośliny lubią niewymierność? Skąd rośliny wiedzą o matematyce?”, którą wygłosił Wojciech Derecki, student matematyki stosowanej.
– To jest pytanie, które pewnie większość z nas sobie zadawała, kiedy słyszeliśmy o tym, że matematyka jest wszędzie na przykład w roślinach i w naturze. Odpowiedź krótka to jest, że rośliny nie wiedzą o matematyce. To nie jest magia. To nie jest magiczne, że mamy liczbę phi w roślinach, w ułożeniu pestek słonecznika, tylko to jest logiczne – mówi Wojciech Derecki.
Ponadto odbyła się debata, której uczestnikami byli zarówno studenci, jak i doświadczeni matematycy i naukowcy. Hasłem rozmowy było „Na wzór – o matematyce, która działa”. Piotr Kozikowski, student matematyki stosowanej i prezes koła naukowe Math4You zapewnia, że nie trzeba udowadniać, że matematyka działa, choć warto o niej mówić pod kątem naukowym. – Ja jestem przedstawicielem takiego praktycznego punktu widzenia w matematyce. Wolę podchodzić do tego poprzez takie empiryczne podejście, czyli biorę przykład z życia i sprawdzam, czy to rzeczywiście działa. Najlepszym przykładem jest to, czym się teraz też zajmuję zawodowo, jako analityk danych, ponieważ biorę dane i na ich podstawie tworzę różnego rodzaju modele predykcyjne. Na przykład na podstawie danych o taksówkach, czy da się przewidzieć koszt przejazdu, co jest bardzo istotne. Sam jadąc tutaj na kawiarnię naukową musiałem policzyć, ile zapłacę za przejazd – tłumaczy Piotr Kozikowski.
Kawiarnia naukowa była elementem Podlaskich Dni Matematyki, w ramach których do piątku (06.06) odbywają się różne warsztaty i wykłady na Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej. (hk)
Relacja Hanny Kość: