Seniorzy dowiedzą się, jak uniknąć oszustw i kradzieży, a także na co zwracać uwagę przy podpisywaniu umów cywilnoprawnych czy finansowych. Będą też zajęcia z profilaktyki zdrowia i zdrowego stylu życia.
Uniwersytet Bezpiecznego Seniora to informacyjno-edukacyjny projekt, którego inicjatorem jest Województwo Podlaskie i Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku.
– Chcemy integrować środowiska senioralne, ale też uczulać na pewne zagrożenia, które pojawiają się dzisiaj w świecie współczesnym, przede wszystkim związane z oszustwami. Chcemy też, żeby środowiska senioralne dbały o siebie, żeby dbały o swoje zdrowie – mówił marszałek, Artur Kosicki.
Potrzeba nowych działań profilaktycznych jest ważna, bo pomimo licznych apeli i działań dzielnicowych seniorzy wciąż dają się nabrać na oszustwa „na wnuczka” czy „na policjanta”.
– Skala oszustw jest ogromna i to nie dotyczy tylko regionu, miasta, ale całej Polski. Oszuści działają zdalnie, przez internet i telefon. Są momenty, że ta aktywność oszustów się zwiększa, gdzie jednego dnia mogą obdzwonić setkę osób i próbować je oszukać. Niestety nie wszystkie te osoby się do nas zgłaszają, bo nie wiedzą, że takie rzeczy trzeba policji zgłaszać – powiedział podinsp. Tomasz Waszczuk, naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.
Pierwsze zajęcia odbędą się 12 kwietnia w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. W kolejnych tygodniach seniorzy odwiedzą różne instytucje. Wśród nich Książnicę Podlaską im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, gdzie porozmawiają o czytelnictwie. Cykl zakończy spotkanie w Muzeum w Tykocinie.
– Zajęcia dotyczące bezpieczeństwa seniorów zapowiadają się interesująco. Jestem osobą bardzo aktywną, przyszłam tu z ciekawości – mówiła jedna z seniorek biorących udział w tym projekcie.
Uniwersytet Bezpiecznego Seniora ma być projektem cyklicznym, obejmującym w kolejnych latach większą liczbę uczestników. Zakończenie projektu planowane jest w czerwcu. (mt)
Relacja Małgorzaty Tureckiej: