
Podczas spotkania poruszany był temat potencjału oraz badań związanych z „Laboratorium Architektury Energooszczędnej i Energii Odnawialnych” Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej, ale również bezpieczeństwa energetycznego i odnawialnych źródeł energii.
– Musimy uczynić nasze budynki niskoenergetycznymi, czyli dobre izolacje, dobre okna, rekuperacja. Później sięgnąć po źródła odnawialne, czyli na przykład pompa ciepła, ale koniecznie gruntowa, bo ta daje prawie darmowe chłodzenie latem. Do tego dorzucić trochę fotowoltaiki, mamy własny prąd. No i widać, że czas będzie sięgnąć po akumulatory, ponieważ krajowa sieć nie wyrabia – mówi dr inż. arch. Adam Turecki z Katedry Projektowania Architektonicznego Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej.
Podnoszenie efektywności energetycznej budynków jest istotnym wyzwaniem dla architektury oraz budownictwa w kontekście dążenia do obniżania kosztów eksploatacji, eliminacji emisji gazów, podnoszenia komfortu ale także niezależności i bezpieczeństwa energetycznego. (mg)