– Czasami naukowcy chowają się w laboratoriach, ciężko pracują. Czasami mamy taki wizerunek, nieco szalony. No więc teraz jest świetna okazja, żebyśmy mogli z tych laboratoriów wyjść i opowiedzieć o tym, czym się zajmujemy, właśnie dla młodych, dla nieco starszych, dla tych wszystkich, którzy są ciekawi, jak ta nasza praca wygląda. Będziemy to próbowali robić. Mamy nadzieję, że was zaciekawimy, że będziecie chcieli być może z nami w przyszłości również tej pracy naukowej uczestniczyć. Rzeczywiście Białystok nie ma się czego wstydzić. Mamy mnóstwo wspaniałych ludzi, mamy świetny sprzęt, mamy wspaniałe laboratoria. Warto, żebyście zobaczyli i uwierzyli, że tutaj, na Podlasiu, również możemy robić wspaniałe rzeczy wspólnie. Do tego was gorąco zachęcamy – mówi
Festiwal rozpoczął się od wykładu interaktywnego pod tytułem 'Ludzki mózg – komputer (nie)doskonały’, który wygłosił dr Marek Bartoszewicz z Uniwersytetu w Białymstoku.
– W naszym mózgu mamy ponad 80 miliardów komórek nerwowych, a to jest tylko część tego wszystkiego, co wchodzi w skład układu nerwowego. To, w jaki sposób przetwarza bodźce, w jaki sposób poszczególne części mózgu komunikują się ze sobą, jest od dziesiątków, jeżeli nie setek lat, obiektem badań naukowców. I chociaż wiemy już naprawdę dużo na ten temat, to nadal jeszcze dużo więcej do odkrycia przed nami – mówi dr Marek Bartoszewicz z Uniwersytetu w Białymstoku.
Jedną z głównych atrakcji festiwalu będzie Rodzinny Piknik Naukowy, planowany na 18 maja na Stadionie Miejskim. Więcej informacji o imprezie oraz możliwość zapisu na konkretne wydarzenia znajdziemy na stronie internetowej www.podlaskifestiwal.pl (mg)