SŁUCHAJ ONLINE
Maj 16, 2019

Różne środowiska. Jeden apel. O głosowanie w wyborach do PE

fot. Ewelina Andrzejewska
Samorządowcy, przedsiębiorcy, przedstawiciele służby zdrowia oraz rektorzy uczelni zachęcali na wspólnej konferencji do wzięcia udziału w wyborach do europarlamentu.

 

Jak tłumaczy marszałek Artur Kosicki zbliżające się głosowanie jest bardzo ważne, ponieważ będą tworzone nowe programy unijne:

– Naszym obowiązkiem jest podejmować wszelkie działania, żeby zachęcić mieszkańców województwa podlaskiego do tego, żeby poszli do wyborów. Ze swojej strony, jako marszałek, napisałem list do mieszkańców regionu, w którym zachęcam ich do wzięcia udziału w wyborach. Nie wskazując oczywiście na kogo mają głosować, niech robią to zgodnie ze swoim przekonaniem – mówił marszałek.

Konferencję zorganizowano w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku wybudowanym dzięki środkom unijnym. Rektor tej uczelni, prof. Robert Ciborowski wskazywał na ogromną wartość unijnych dotacji, z których korzysta uczelnia.

– Uniwersytet w Białymstoku realizował i realizuje ciągle szereg różnych projektów zarówno o charakterze twardym, czyli infrastrukturalnym, ale też moim zdaniem bardzo dużą grupę stanowią chyba jeszcze bardziej istotniejsze projekty miękkie. Dzięki, którym możemy wysyłać studentów za granicę. Dla nas możliwość internacjonalizacji uczelni, tego, że studenci oraz pracownicy mogą wyjechać za granicę, ale też, że możemy przyjmować zagranicznych gości, jest wartością samą w sobie – mówił prof. Ciborowski.

Obecny też na konferencji rektor Politechniki Białostockiej, prof. Lech Dzienis mówił o rozwoju uczeni ze względu na możliwość korzystania z unijnych funduszy.

Można powiedzieć, że jesteśmy beneficjentem prawie 400 mln złotych od 2008 roku. Co pozwoliło nam i tak sądzę, że także innym uczelniom również w Polsce, osiągnąć średni wysoki poziom europejski jeżeli chodzi o wyposażenie badawcze; możemy realizować bardziej ambitne programy dydaktyczne – mówił prof. Dzienis.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja. (ea/mc)

 

 

 

Radio Akadera
ul. Zwierzyniecka 4
15-333 Białystok
Biuro reklamy: 85 746 99 97
Newsroom: 85 746 99 96
Antena: 85 746 99 99
Szef muzyczny
biuro@akadera.bialystok.pl
akadera@akadera.bialystok.pl
akadera@akadera.bialystok.pl
wiszowata@akadera.bialystok.pl