
Policjanci swoją obecnością z jednej strony oddziałują prewencyjnie, ale są również przygotowani do tego, aby podejmować interwencje wobec osób łamiących prawo.
– Okres letni to wytężony czas pracy policjantów, dlatego niejednokrotnie wsiadają na rowery i pełnią służbę tam, gdzie można zastać osoby wypoczywające – mówi sierżant sztabowy Malwina Trochimczuk z Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku. – Najczęściej patrole rowerowe możemy zastać w rejonie plaży nad Zalewem Dojlidy, ale także w parkach czy w centrum miasta. To są miejsca, w które dojazd radiowozu jest znacznie ograniczony, natomiast patrolowi rowerowemu czas dojazdu zajmie dużo krócej niż dotarcie tam patrolu pieszego.
Policjantów nie zabraknie także na głównych ścieżkach rowerowych.
– Każdy policjant patrolowy może pełnić służbę na rowerze. Tacy policjanci mogą mieć na sobie granatowe mundury, ale możemy też ich zauważyć w białych koszulkach i krótkich spodenkach. Każdorazowo dla własnego bezpieczeństwa zamiast czapek zakładają kaski – dodaje sierżant sztabowy Malwina Trochimczuk.
Co ciekawe najlepszy rowerowy patrol policji jest w Białymstoku! Patrol rowerowy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, w składzie sierżant Ewelina Jarząbska i starszy posterunkowy Łukasz Karłowicz, zyskał miano najlepszego „Policyjnego patrolu rowerowego 2023 roku” wygrywając III Ogólnopolskie Zawody Policyjnych Patroli Rowerowych.
W trakcie zawodów, których sędzią głównym był Naczelnik Wydziału Prewencji KWP w Białymstoku podinspektor Tomasz Waszczuk, rozegrano łącznie cztery konkurencje. Obejmowały one nie tylko wiedzę teoretyczną, ale przede wszystkim trzy konkurencje praktyczne, mające na celu weryfikację wiedzy i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz sprawnego pokonania blisko 30 kilometrowej trasy i sztafety biathlonowej. W zawodach wzięły udział rowerowe patrole policji z całego kraju. (hk)