Opiekunem czworonoga będzie sierżant sztabowy Adam Krymski. Obaj przebywają teraz na kursie w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Przez ponad cztery miesiące Rolo będzie ćwiczył między innymi posłuszeństwo, pokonywanie przeszkód, obronę przewodnika, zatrzymywanie niebezpiecznego przestępcy i tropienie śladów ludzkich. Przewodnik i jego czworonożny partner mają za zadanie nauczyć się współpracy, aby stworzyć zgrany duet.
Zdobyte na szkoleniu wzajemne zaufanie i umiejętności będą wykorzystywać po powrocie w codziennej służbie. Rolo to pies patrolowo-tropiący. Jego zadania skupiać się będą głównie na patrolowaniu zagrożonych miejsc, tropieniu sprawców przestępstw, a także poszukiwaniu zaginionych osób. W trakcie szkolenia funkcjonariusz i jego podopieczny nie tylko zdobywają wiedzę i umiejętności, ale również bardzo dobrze się poznają. Dzięki temu oboje będą mieli pewność, że mogą na siebie liczyć, nawet w najtrudniejszej sytuacji.
Psy służbowe pełnią w policji bardzo ważną rolę. Patrolują ulice, biorą udział w interwencjach i zabezpieczaniu imprez masowych, zatrzymują groźnych przestępców, szukają osób zaginionych. Mają umiejętności, których brakuje ludziom, a które potrzebne są w pracy policyjnej. Wyszukują zapachy ładunków wybuchowych, narkotyków i broni, potrafią też wyszukać zapach zwłok ludzkich na lądzie i w wodzie. Psy służbowe muszą być w gotowości każdego dnia, często pracując w ekstremalnych warunkach.
Obecnie w białostockiej komendzie służbę pełni 15 policyjnych psów służbowych. 10 z nich to psy patrolowo-tropiące, 4 zajmują się wyszukiwaniem zapachu narkotyków, a jeden wyszukiwaniem zapachu ładunków wybuchowych. (mt)