SŁUCHAJ ONLINE
Listopad 15, 2019

Rocznie w USK rodzi się około 200 wcześniaków. W niedzielę będą miały swoje święto

fot. Ewelina Andrzejewska
Między innymi Brama Brandenburska w Berlinie, Empire State Building w Nowym Yorku, a także Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku oraz Opera i Filharmonia Podlaska zaświecą się na fioletowo, na znak wsparcia Światowego Dnia Wcześniaka.

 

Ten przypada w najbliższą niedzielę (17 listopada). Jak co roku białostockie dzieci, które urodziły się przed terminem oraz ich rodzice spotkają się z pracownikami oddziału Neonatologii USK, na którym noworodki przebywają czasami nawet do pół roku.

Wcześniaki przebywają w Klinice Neonatologii bardzo długo, dlatego jesteśmy zżyci z naszymi małymi pacjentami i ich rodzinami. W Dniu Wcześniaka spotykamy się, żeby zobaczyć jak się miewają nasi podopieczni, ale żeby też porozmawiać, podzielić się problemami, ale też radościami – mówiła pielęgniarka naczelna, dr Barbara Bebko.

Rocznie w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym rodzi się około 200 wcześniaków.

Generalnie problem wcześniactwa jest stałym problemem w całej Polsce. W naszej Klinice liczba dzieci z niską urodzeniową masą ciała jest mniej więcej stała i wynosi około 200 rocznie. Gdybyśmy podzieli wcześniaki na podgrupy, to takich najmniejszych dzieci, czyli takich, które ważą poniżej kilograma, mamy około 30 w ciągu roku – wyjaśniała kierownik Kliniki Neonatologii dr Elżbieta Kulikowska.

Dzień Wcześniaka w Białymstoku jest obchodzony po raz piąty. (ea/mc)

Radio Akadera
ul. Zwierzyniecka 4
15-333 Białystok
Biuro reklamy: 85 746 99 97
Newsroom: 85 746 99 96
Antena: 85 746 99 99
p.o. Szefa Muzycznego
biuro@akadera.bialystok.pl
akadera@akadera.bialystok.pl
akadera@akadera.bialystok.pl
maciej.snitkowski@akadera.bialystok.pl