
Ponad trzy tysiące uczniów z całego regionu odwiedziło Politechnikę Białostocką podczas tegorocznego Dnia Otwartego. Jednym z punktów programu była prezentacja w laboratorium konstrukcji budowlanych i mechaniki budowli, którą poprowadziła osobiście rektor uczelni – prof. dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk.
– Uczniowie są bardzo zainteresowani próbami badawczymi, które pokazujemy – mówi rektor. – To dobry sposób prezentowania naszego potencjału w zakresie dydaktyki i nauki, poprzez ciekawe doświadczenia i możliwość obserwacji zachowania materiałów w różnych warunkach.
Prof. Marta Kosior-Kazberuk podczas rozmowy z uczniami w hali badawczej Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej, fot. Adam Jakuć
W laboratorium młodzież z VI Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku obserwowała klasyczne próby wytrzymałościowe – m.in. ściskanie betonu i rozciąganie stali. To jednak tylko jeden z wielu punktów programu.
– Każdy wydział otworzył swoje laboratoria, sale wykładowe, a także zaprosił koła naukowe do zaprezentowania osiągnięć i wynalazków. Pokazujemy studentom nie tylko możliwości rozwoju, ale i to, jak bardzo zależy nam na indywidualnym podejściu do każdego z nich – zaznaczała prof. Kosior-Kazberuk.
Wrażeniami z udziału w wydarzeniu podzieliły się także uczennice klasy matematyczno-chemicznej z VI LO, Julia i Gabrysia.
– Jest naprawdę bardzo fajnie. Dużo ciekawych zajęć, doświadczeń, nawet wybuch w próbówce! – opowiadała z entuzjazmem Julia. – Można było poczuć się jak student. Pokazywali nam eksperymenty, opowiadali o badaniach i jedzeniu – to było super!
Gabrysia również nie kryła emocji: – Największe wrażenie zrobiła na mnie hala – ogromna przestrzeń i niesamowite eksperymenty. Bardzo mnie to interesuje, bo chciałabym zostać inżynierką i prowadzić badania związane z chemią.
Rektor Politechniki Białostockiej przypomniała, że uczelnia oferuje szeroki wybór kierunków technicznych – od budownictwa, przez architekturę krajobrazu, po leśnictwo, biotechnologię czy ekoenergetykę.
– Inżynierowie są potrzebni w regionie, w Polsce i na świecie. Dlatego tak ważne jest wykształcenie, które pozwala elastycznie reagować na zmieniający się rynek pracy – podkreśliła prof. Marta Kosior-Kazberuk. (AJ)
Posłuchaj rozmowy z rektor PB prof. dr hab. inż. Martą Kosior-Kazberuk.