SŁUCHAJ ONLINE

Flash Białystok

Luty 22, 2021

Raport ws. zimowego oczyszczania Białegostoku. Wysokie kary dla firm odśnieżających

Jedzie pług zimowy, który ma zieloną kabinę. W tle widoczne jest ogrodzenie Pałacu Branickich źródło: UM Białystok/fot. A. Ludwiczak
Blisko milion złotych mogą wynieść kary, które Urząd Miasta nałoży na firmy odśnieżające w Białymstoku – poinformował podczas sesji miasta prezydent Tadeusz Truskolaski.

 

Do tej pory przedsiębiorstwa otrzymały 26 kar na łączną kwotę blisko 400 tysięcy złotych, jednak będzie ich więcej Urzędnicy szacują, że kary wzrosną jeszcze o przeszło pół miliona, co łącznie da prawie milion złotych.

Ponadto prezydent poinformował, że była to bardzo droga zima. Kosztowała miasto ponad 8,5 mln zł, w ubiegłym sezonie – ponad 5 mln.

Do 15 lutego zostały zorganizowane 24 akcje oczyszczania miasta. Zużyto ok. 6 tys. ton soli, prawie 4 tys. ton piasku i 56 ton chlorków. Wywieziono z ulic miasta ponad 8,5 tys. m3 śniegu.

Prezydent podczas sesji wyjaśniał, że mimo wszystko firmy nie były przygotowane do ataku zimy. Brakowało kierowców, mechaników i pracowników fizycznych. Odnotowano też liczne awarie sprzętu, występowały okresowe braki soli, chlorków magnezu i wapnia.

– Dziś przedstawiam Państwu diagnozę. To wyjaśnienie przyczyn stanu dróg, z jakim wszyscy musieliśmy sobie rodzić przez ostatnie tygodnie – mówił prezydent Tadeusz Truskolaski. – Na tej podstawie pracujemy obecnie nad wypracowaniem rozwiązań, które pomogą uniknąć takich sytuacji w przyszłości. Umowy dotyczące zimowego utrzymania miasta były precyzyjnie, urzędnicy na bieżąco kontaktowali się z wykonawcami, wspierali i kontrolowali ich pracę. Niestety, firmy odpowiedzialne za odśnieżanie miasta nie były odpowiednio przygotowane do zimy.

W ramach przetargu na zimowe oczyszczanie Białegostoku na lata 2018-2021 zadanie podzielono na ulice główne, osiedlowe, strefę płatnego parkowania i chodniki. Za odśnieżanie miasta w obrębie ulic głównych odpowiadają firmy: Zarzecki i Garden-Com. (ea/mc)