SŁUCHAJ ONLINE

Flash Białystok

Listopad 18, 2019

Radni PiS chcą przywrócenia nazwy „Łupaszki”. Apelują do wojewody

fot. Ewelina Andrzejewska
Białostoccy radni Prawa i Sprawiedliwości apelują do wojewody podlaskiego, aby jak najszybciej unieważnił uchwałę dotyczącą zmiany nazwy ulicy majora Zygmunta Szendzielarza.

 

Dokument w ten sprawie, Rada Miasta przyjęła pod koniec października. Koalicja Obywatelska, która ma większość w Radzie przegłosowała uchwałę, która przekształciła ulicę „Łupaszki” w Podlaską. Decyzję tę, w trybie nadzoru nad samorządami, sprawdza już wojewoda, który powołuje się na możliwe naruszenie Konstytucji przez radnych oraz Ustawy o kombatantach. Ponadto skargę na zmianę patrona ulicy na osiedlu Skorupy złożyli m.in. radni PiS, którzy z kolei wskazują na złamanie przez Koalicję regulaminu Rady Miasta przy podejmowaniu uchwały .

To jest tak ważny problem, że nie ma na co czekać, tylko trzeba wnikliwie temu się przyjrzeć i unieważnić uchwałę, która narusza dobre imię bohatera narodowego. Na sesji padło wiele oskarżeń pod adresem „Łupaszki” niezgodnych z faktami historycznymi. Po drugie nie uwzględniono podpisów mieszkańców. Ponad 2 tys. osób wypowiedziało się za zachowaniem nazwy tej ulicy i o tym w ogóle nie ma mowy w uzasadnieniu uchwały zmieniającej patrona. Dlatego uważamy, że jest to podważenie regulaminu Rady Miasta – wyjaśniała radna PiS Agnieszka Rzeszewska.

Wojewoda ma jeszcze około trzech tygodni na podjęcie decyzji. Jej efektem może być umorzenie sprawy bądź przywrócenie nazwy. (ea/mc)

Radio Akadera
ul. Zwierzyniecka 4
15-333 Białystok
Biuro reklamy: 85 746 99 97
Newsroom: 85 746 99 96
Antena: 85 746 99 99
Szef Muzyczny
biuro@akadera.bialystok.pl
akadera@akadera.bialystok.pl
akadera@akadera.bialystok.pl
maciej.snitkowski@akadera.bialystok.pl