Wypalenie zawodowe to nie tylko zmęczenie, to stan wyczerpania oraz chroniczny stres. Aby, uświadamiać, z czym to się wiąże w Politechnice Białostockiej odbyło się spotkanie „Przestań się nadwyrężać, czyli jak nie popaść w sidła wypalenia zawodowego”. Wykład zorganizowany był w ramach cyklu profilaktyki zdrowia psychicznego w Politechnice Białostockiej.
Słuchacze podkreślali, że wypalenie zawodowe to temat powodujący lęk.
– Bardzo ciekawy temat, chciałybyśmy właśnie uniknąć tego wypalenia zawodowego, dlatego tutaj się pojawiłyśmy, bo w pewnym momencie życia taki lęk związany z wypaleniem zawodowym. Znam ludzi, którzy często, zwłaszcza jeśli mają taką wymagającą, stresującą pracę, na pewno się wypalają zawodowo, czasem była potrzebna nawet pomoc specjalisty, żeby znaleźć znowu radość życia jak i radość z pracy.
Prowadząca wykład Marta Młyńska – edukatorka, coachka, wykładowczyni z ponad 20-letnim, przybliżyła słuchaczom zagrożenia wynikające z wypalenia zawodowego.
– Mówiąc o wypaleniu zawodowym, mówimy o syndromie, to jest połączenie tego stresu chronicznego z przeciążeniem, czyli kiedy ewidentnie nadwyrężamy siebie i nie potrafimy poradzić sobie z tym permanentnym stresem w naszym życiu. A propos objawów, możemy mówić o wyczerpaniu psychicznym, fizycznym i emocjonalnym.
Słuchacze dowiedzieli się również jak sobie radzić z wypaleniem zawodowym i gdzie szukać pomocy. (ew)
Relacja Ernesta Wójcika: