Szacuje się, że odsetek osób starszych w Unii Europejskiej (w wieku 65 lat i więcej) osiągnie 25% ogółu ludności w 2030 roku i aż 30% w 2070 roku. Jednocześnie, udział osób w wieku produkcyjnym zmniejszy się z 61% w 2030 roku do 56% w 2070 roku.
To są alarmujące dane, które pokazują jak zmiany demograficzne będą miały ogromny wpływ na rynek pracy. W dobie starzejącego się społeczeństwa, działania takie, jak te realizowane w programie COST wydają się wręcz niezbędne. Specjaliści z całego świata będą wspólnie podejmować kroki, by wyrównać szanse osób starszych w obszarze aktywności zawodowej.
– Udział przedstawicieli Politechniki Białostockiej w programie COST jest ważnym elementem budowania trwałych sieci naukowo-badawczych. Sama tematyka badawcza programu COST dotycząca wyrównywania szans osób starszych na rynku pracy w dobie cyfryzacji, z jednej strony stanowi ciekawy obszar badań naukowych, z drugiej może w realny sposób przyczynić się do poprawy sytuacji badanej grupy na rynku pracy – wyjaśnia prof. Joanna Ejdys, podając dane Światowej Organizacji Zdrowia, która prognozuje, że w ciągu najbliższych dziesięcioleci liczba osób w wieku 65 lat lub starszych na świecie wzrośnie z około 1 mld w 2021 roku do 1,4 mld w 2030 roku, a w 2050 roku. do 2,1 mld.
Program będzie realizowany do 2026 roku. (mt)