SŁUCHAJ ONLINE
Listopad 18, 2019

Powstaje pełnometrażowa opowieść o „Czarnej Damie”. Premiera w 2020 roku

fot. Ewelina Andrzejewska
Historię kryminalną, inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami, które działy się w dwudziestoleciu międzywojennym w Białymstoku będzie można już niebawem zobaczyć na dużym ekranie. Twórcy filmu „Czarna Dama” podali datę premiery pełnometrażowej wersji produkcji.

W kwietniu ubiegłego roku, widzom przedstawiony został pierwszy rozdział filmu, teraz powstaje pełna opowieść o Czarnej Damie, która wzbudzała strach i lęk w przedwojennym Białymstoku.

Pan Andrzej Lechowski opowiedział mi fascynują historię, która wydarzyła się autentycznie w dwudziestoleciu międzywojennym w Białymstoku. W pewnym momencie miasto było sterroryzowane wieścią, że krąży Czarna Dama. W tej opowieści było dużo wątpliwości, co stworzyło przestrzeń do wypełnienia. Gdyby historia była znana, to pokazalibyśmy to, co jest wiadome. A skoro jest dużo niedopowiedzeń to można je wypełnić własną wyobraźnią i pomysłami. Na kanwie tych niejasnych wydarzeń budujemy historię dziewczyny, która wróciła z Warszawy do Białegostoku i z nieznanych przyczyn zaczyna się mścić – mówił reżyser filmu Krzysztof Szubzda.

Akcja filmu toczy się przed II wojną światową w Białymstoku. Produkcja kręcona jest w mieście, w województwie podlaskim, natomiast niektóre budynki, takie jak Hotel Ritz oraz Wielka Synagoga zostały zrekonstruowane komputerowo.

Pokazujemy istniejące budynki typu kamienica Ginzburga (ul. Krakowska 1), ale też nieistniejące. Odrestaurowaliśmy cyfrowo hotel Ritz. Oprócz niego chcielibyśmy też pokazać Wielką Synagogę, której też już nie ma, a która była znaczącym punktem w architekturze Białegostoku. Ukazujemy również krajobrazy podlaskie, wsie, łąki, pola oraz Drohiczyn – dodawał drugi reżyser filmu Łukasz Seweryński.

Premiera „Czarnej Damy” odbędzie się 26 marca przyszłego roku w Kinie Helios. Film powstaje przy finansowym wsparciu prezydenta Białegostoku oraz marszałka województwa podlaskiego. Oba urzędy przekazały na ten cel po około 80 tys. zł. (ea/mc)

Radio Akadera
ul. Zwierzyniecka 4
15-333 Białystok
Biuro reklamy: 85 746 99 97
Newsroom: 85 746 99 96
Antena: 85 746 99 99
p.o. Szefa Muzycznego
biuro@akadera.bialystok.pl
akadera@akadera.bialystok.pl
akadera@akadera.bialystok.pl
maciej.snitkowski@akadera.bialystok.pl