Liczba pi jest podstawą wielu obliczeń matematycznych.
– Pi jakby istnieje od zawsze. W pewnym sensie odpowiada na pytanie czy matematyka odkrywamy, czy tworzymy – mówi prof. Dorota Mozyrska, dziekan Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej.
Nazwa liczby pi pochodzi od pierwszej litery greckiego słowa „perimetron” lub „peryferia”, co oznacza obwód, obrzeże.
– Jak to w czasie świąt chcemy się cieszyć oraz pokazać jak piękna i interesująca jest matematyka – mówi dr Ewa Girejko z Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej. – Wiemy, że takie święto przynosi czasami dużo więcej korzyści niż podawanie suchej matematyki. Na tym to polega, aby wykładami, grami i warsztatami rzucić zanętę. Pokazać coś co nie było dotąd znane, a teraz zainteresuje i sprawi, że człowiek zgłębi temat.
Światowy Dzień Liczby Pi jest obchodzony od 1988 roku. Datę czternastego marca w notacji amerykańskiej zapisuje się jako 3.14, co kojarzy się z przybliżeniem liczby Pi. Natomiast Międzynarodowy Dzień Matematyki ustanowiono w 2019 roku. Politechnika Białostocka świętuje już po raz czternasty. (hk)
Relację z Międzynarodowego Dnia liczby Pi oraz Międzynarodowego Dnia Matematyki na Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej przygotowała Hanna Kość: