W ramach tego projektu powstanie 5 laboratoriów naukowych, 8 zespołów badawczych dostanie mikrogranty, naukowcy będą mogli uczestniczyć w renomowanych konferencjach międzynarodowych i stażach naukowych w najlepszych zagranicznych uczelniach.
– Dyscypliną wiodącą w obszarze tych nauk inżynieryjno-technicznych będzie inżynieria mechaniczna, natomiast wspierane również będą inne dyscypliny, które są ewaluowane w Politechnice Białostockiej – mówi dr Izabela Senderacka, prodziekan ds. rozwoju i współpracy na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. – W ramach tego projektu również w obszarze badań interdyscyplinarnych będą wspierane takie dyscypliny jak architektura i urbanistyka, automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologii kosmiczne, kolejna to informatyka techniczna i telekomunikacja, inżynieria biomedyczna, inżynieria lądowa, geodezyjna i transport, i jako ostatnia inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka. Chodzi przede wszystkim o to, aby łączyć te dyscypliny i badania naukowe realizowane w obszarze tych poszczególnych dyscyplin z inżynierią mechaniczną jako wiodącą.
Już rozpoczęły się nabory wniosków o dofinansowanie działań naukowców pracujących w Politechnice Białostockiej w ramach tego projektu. Do 29 marca można się starać o mikrogranty na budowanie interdyscyplinarnych zespołów badawczych. Natomiast od 1 kwietnia naukowcy mogą składać podania o dofinansowanie udziału w konferencjach międzynarodowych, dofinansowanie kosztów publikacji naukowych i dofinansowanie kosztów wyjazdu na staż naukowy. (hk)
Z dr Izabelą Senderacką, prodziekanem ds. rozwoju i współpracy na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej rozmawiała Hanna Kość: