Lakuś został znaleziony z odciętą częścią tylnej nogi. Od kilku dni, dzięki umiejętnościom studentów ze studenckiego koła naukowego ORTHOS działającego na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej, 11-letni dorodny pies dostał „uszyty na miarę” wózek, który przywraca zwierzęciu radość życia. Opiekująca się kalekim psem Małgorzata Kosewska z Gąsocina wciąż nie wierzy, że taki dar od Politechniki Białostockiej nic nie kosztował.
Studenci z koła naukowego ORTHOS wraz z pracownikami inżynieryjno-technicznymi Wydziału Mechanicznego szybko wykonali szyty na miarę wózek. Wszystkie materiały potrzebne do skonstruowania wózka sfinansowała Politechnika Białostocka. Studenci działający w kołach naukowych doceniają warunki, jakie stwarza im uczelnia.
Warto tu przypomnieć, że studenci kierunku inżynieria biomedyczna w Politechnice Białostockiej od wielu lat pomagają charytatywnie niepełnosprawnym zwierzętom. Dzięki ich pracy psy, które są sparaliżowane, mają urazy lub z jakiegokolwiek powodu nie mogą chodzić, odzyskują mobilność i mają szansę normalnie funkcjonować. Mogą poruszać się po różnych rodzajach nawierzchni, a co ważniejsze – bardzo często proteza lub wózek ratują im życie. Studenci deklarują, że ich praca to tak naprawdę misja, za którą stoi coś więcej niż tylko pomoc cierpiącym zwierzakom. Chodzi bowiem o budowanie świadomości, że kaleki pies nie musi być skazany na uśpienie. (jd)
Wypowiedź Małgorzaty Kosewskiej, opiekunki Lakusia:
Wypowiedź Kacpra Snarskiego, studenta VI semestru inżynierii biomedycznej na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej i prezesa Studenckiego Koła Naukowego ORTHOS: