Konferencja od 22 do 24 października jest organizowana we współpracy Instytutu Inżynierii Biomedycznej Politechniki Białostockiej, Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Wileńskiego Uniwersytetu Technicznego im. Giedymina (VILNIUS TECH) oraz Politechniki w Kownie. W tegorocznej konferencji BIOMDLORE wzięło udział około 70 uczestników, w tym partnerzy z Francji, Hiszpanii, Litwy oraz Łotwy. Politechnika Białostocka gości przedstawicieli z zaprzyjaźnionych uczelni oraz Partnerów przemysłowych, którzy koncentrują swoją uwagę wokół obszarów związanych z diagnostyką medyczną, biomechaniką, sztuczną inteligencję, rehabilitacją, czy też systemami wspomagającymi.
Wśród prelegentów znajdują się wybitni eksperci, m.in. prof. Carlo Frigo, prof. Alessandro Roger, Anna Stec – absolwentka inżynierii biomedycznej w Politechnice Białostockiej, która swoją karierę rozwinęła w Anglii.
Tematyka konferencji koncentruje się na istotnych zagadnieniach inżynierii biomedycznej i obejmuje zarówno kwestie robotyki w ochronie zdrowia, diagnostyki medycznej, biomateriałów, ortopedii i traumatologii, jak i biomechaniki sportowej, czy przetwarzania sygnałów i obrazów. Spotkanie porusza aktualne tematy, prezentuje trendy i najnowsze technologie, w tym zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie.
– Sztuczna inteligencja jest wykorzystywana do przetwarzania danych medycznych, do przetwarzania sygnałów i obrazów po to, żeby móc w szybszy sposób klasyfikować jednostki chorobowe, ale nie tylko. Sztuczna inteligencja jest również wykorzystywana w urządzeniach wspomagających osoby, które posiadają dysfunkcję ruchową albo mają inne dysfunkcje – na przykład neurologiczne. Myślę, że jeśli chodzi o zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie i w szeroko pojętej inżynierii biomedycznej, to jest to obszar, który będzie stale się rozwijał – wyjaśnia prof. dr hab. inż. Jolanta Pauk, dyrektor Instytutu Inżynierii Biomedycznej na Wydziale Mechanicznym, która dodaje, że zastosowanie algorytmów sztucznej inteligencji pozwala na szybsze podejmowanie decyzji, a co za tym idzie – trafniejsze decyzje związane z postępowaniem terapeutycznym.
Algorytmy mogą wspierać pracę lekarzy, ale czy są niezawodne i bezpieczne w 100%? – W Wielkiej Brytanii eksplorujemy potencjał sztucznej inteligencji w służbie zdrowia. Jest ona wprowadzana w dziedzinie obrazowania medycznego i fizyce medycznej. Może pomagać lekarzom rozpoznawać guzy, tkanki rakowe i selekcjonować te obrazy medyczne, które wskazują na tkanki rakowe. AI odpowiednio filtruje obrazy i wyniki badań, ale oczywiście lekarz musi sprawdzać te dane. Używamy sztucznej inteligencji, ale nie ufamy jej w 100%. Jesteśmy ostrożni – mówi Anna Stec.
Branża biomedyczna rozwija się niezwykle dynamicznie w Polsce i na świecie, ale czy w ślad za nowymi technologiami i możliwościami ich zastosowania w medycynie, rośnie też zainteresowanie tą branżą wśród młodych ludzi?
– Inżynieria medyczna daje szeroki wachlarz możliwości jeśli chodzi o rynek pracy. 5 września 2023 r. Minister Zdrowia wydał rozporządzenie, które daje dodatkowe uprawnienia absolwentom inżynierii biomedycznej. To jest nowość. Uprawnienia te dają możliwość wykonywania zawodu w jednostkach szpitalnych. Dotychczas nasi absolwenci byli zatrudniani przez firmy. Teraz się sytuacja zmienia, bo po ukończeniu drugiego stopnia studiów o specjalności inżynieria medyczna, będą mogli pracować w jednostkach szpitalnych. Środowisko inżynierii biomedycznej walczyło o te uprawnienia ponad 8 lat, ale w końcu nam się to udało. To jest ogromny sukces całego środowiska inżynierii biomedycznej w Polsce i duża wartość dodana dla naszych studentów – przekonuje prof. dr hab. inż. Jolanta Pauk.
Patronat nad wydarzeniem objęli Rektorzy: Politechniki Białostockiej, Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Politechniki Wileńskiej Giedymina (VILNIUS TECH), Politechniki w Kownie, a także Litewskie Towarzystwo Biomechaniki i Europejskie Towarzystwo Biomechaniki. Konferencja uzyskała dofinansowanie Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Sponsorami wydarzenia są: RPK Białystok, Biameditek sp. zo.o., Batlton sp. zo.o., Technomex sp. zo.o., MDR Regulator sp. z o.o., Carl Zeiss sp. z o.o. (mgz)